Uganda, Dünyanın En Uzun Kapanmasının Ardından Okulları Yeniden Açtı. Maliyet Neydi?

dunyadan

Aktif Üye
Uganda, Dünyanın En Uzun Kapanmasının Ardından Okulları Yeniden Açtı. Maliyet Neydi?
KAMPALA, Uganda — Uganda, dünyadaki en uzun pandemi kaynaklı kapanmanın ardından Pazartesi günü okullarını yeniden açtı, ancak eğitimciler ve diğerleri, kapanışın kalıcı bir bedel aldığını ve Doğu Afrika ülkesinde onlarca yıllık sınıf kazanımlarını aşındırdığını söylüyor.

Bir devlet kurumu, uzaktan eğitim çabalarına rağmen, hükümetin Mart 2020’de sınıfların kapatılmasını emrettikten sonra Uganda’daki öğrencilerin yarısından fazlasının öğrenmeyi etkili bir şekilde bıraktığını tespit etti.

Ve görünüm iyimser değil: Birçoğu salgın sırasında zor durumda olan ailelerini desteklemek için işe giren öğrencilerin üçte biri sınıfa geri dönemeyebilir. Finansal stres altında olan binlerce okulun kapılarını yeniden açması beklenmiyor. Kapanma sırasında gelirlerini kaybettikten sonra başka işlere yönelen sayısız öğretmen de geri dönmeyecek.

Eğitim araştırmaları yürüten Uganda merkezli kar amacı gütmeyen Uwezo Uganda’nın genel müdürü Mary Goretti Nakabugo, “Hasar son derece büyük” dedi. Öğrencilerin yetişmesine yönelik yoğun çabalar olmadığı sürece, “Bir nesil kaybetmiş olabiliriz. ”

Bu nesil arasında, eğitimine lisede devam etme planlarını bırakan 15 yaşındaki Kauthara Shadiah Nabasitu da var. Uganda’da ilköğretim ücretsiz ve zorunlu olmasına rağmen, lise eğitimi isteğe bağlıdır ve öğrenim ücretine dayalıdır.

Uganda’nın başkenti Kampala’da eski bir anaokulu ve ilkokul. Koronavirüs karantinası sırasında binalar kiralık birimlere dönüştürüldü. Kredi. . . The New York Times için Esther Ruth Mbabazi

Kampala’nın düşük gelirli Kamwokya semtinde, kapanma sırasında ailesine yardım etmek için meyve suyu satmaya ve saç örmeye başlayan 15 yaşındaki Bayan Nabasitu, “Ben okumak isteyen bir insanım” dedi.

Yine de, Bayan Nabasitu, onun için “taşıdığı yüklerde anneme yardım etmesinin önemli olduğunu” söyledi. Nabasitu, sebze satıcısı olan annesinin ona lise öğrenimi için ödeme yapamayacağını söylediğini sözlerine ekledi.

Nabasitu, arkadaşlarının da hissettiği bir kayıp olarak, okulun sunduğu güvenlik ve topluluk duygusunu özlediğini söyledi. Pandemi sırasında bazı arkadaşlarının hamile kaldığını ve okula da dönmeyeceklerini söyledi.

Son iki yılda birçok ülke okulları kapatıp kapattı, ancak yalnızca altı ülke – Bahamalar, Belize, Brunei, Dominik Cumhuriyeti ve Filipinler diğerleri – UNESCO’ya göre ülke çapında okulları kapatmaya devam etti. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü.

Uganda’da ülkede ilk Kovid vakalarının tespit edilmesinden kısa bir süre sonra başlatılan kapatma, en uzunuydu – 10, 4 milyon öğrenciyi etkiledi – ve süre yurtiçinde ve yurtdışında tartışma konusu oldu.

Kauthara Shadiah Nabasitu, 15, Kampala’nın bir mahallesi olan Kamwokya’daki evinde. Ailesine yardım etmek için tatil sırasında çalışmaya başladı ve okula geri dönmeyecek. Kredi. . . The New York Times için Esther Ruth Mbabazi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu küresel eğitim direktörü Robert Jenkins, “Covid sırasındaki çağrımız, okulların en son kapanan ve ilk açılan okul olması gerektiğiydi” dedi. “Uganda örneğinde, ölçek ve süre emsalsizdi. ”

Uganda Eğitim Bakanı ve Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin eşi Janet Museveni, kapatmanın çocukların virüsü ebeveynlerine bulaştırma riskini azaltmak için başlatıldığını söyledi. Çocuklar, dedi, “tıpkı H. I. V. /AIDS’in birçok aileye yaptığı gibi. ”

Eleştirmenler ve muhalefet rakamları, yetkililerin Ocak 2021 seçimleri öncesinde ve onu takip eden pek çok şiddetli ve gergin aylarda muhalefeti bastırmayı amaçlayan özellikle katı karantina kuralları uygulamak için Covid’i bir bahane olarak kullandığını iddia ediyor. Hükümet artık kontrolün kendisinde olduğundan daha emin, diyorlar ve dikkatini ekonomiyi yeniden açmaya çevirmesine izin veriyorlar.

Toplam nüfustaki aşılama oranları genel olarak düşük olsa da (yüzde bazında tek haneli rakamlar), yetkililer çoğu öğretmenin aşılandığını ve bunun da sınıfları yeniden açmalarını sağladığını söylüyor. Yine de, barlar ve konser salonlarının iki hafta içinde yeniden açılması, son 14 gün içinde vakalarda yaklaşık yüzde 200 artışa yol açan dördüncü bir salgın dalgasının ortasında geliyor.

İlköğretimden sorumlu devlet bakanı Joyce Moriku Kaducu bir röportajda “Bu sefer Covid bizi korkutmayacağına inanıyoruz” dedi. Gençlerin eğitiminin feda edildiğine dair herhangi bir görüşe itiraz etti.

Dr. Kaducu, “Kayıp bir nesil olduğunu kabul etmiyorum” dedi. “Kabul ettiğim şey, hamile kalan çocuklarımızın bir yüzdesi var, genç çocuklar para kazanma ekonomisine girdi ve diğerleri bir şeylere girdi. Bu, nesli tamamen kaybettiğimiz anlamına gelmez. ”

Yine de, hükümetin kendi verileri bile, sınıf derslerine verilen yaklaşık iki yıllık kesintinin, özellikle yoksul ve kırsal topluluklardan gelen öğrenciler üzerinde ağır bir yük oluşturduğunu gösteriyor.

29 yaşındaki Ariiho Ambrose, kapatma sırasında bir telekomünikasyon şirketinde görev aldı ve matematik ve fen bilgisi öğretmeni olarak görevine geri dönmeyecek. Kredi. . . The New York Times için Esther Ruth Mbabazi

Eğitim yetkilileri televizyon, radyo ve internet aracılığıyla uzaktan dersler başlattı, ancak birçok hane elektronik cihazlara veya elektriğe hazır erişime sahip değil ve sınırlı eğitimli ebeveynler tarafından yönetiliyor, bu da çocuklarına yardım etme yeteneklerini engelliyor.

Koronavirüs Pandemisi: Bilinmesi Gereken Temel Şeyler

<saat/>

Kart 1 / 6

Küresel dalgalanma. Koronavirüs her zamankinden daha hızlı yayılıyor, ancak Omicron’un önceki varyantlardan daha hafif olduğu görülüyor. Yine de vakalardaki son artış ABD’de hastaneye yatışların artmasına ve hayat kurtaran tedavilerin karneye bağlanmasına neden oluyor.

Güçlendiriciler. C.D.C., 12-17 yaş arası çocuklar için Pfizer güçlendiricileri onayladı ve aşıda “güncel” olmanın artık bir güçlendirici içerdiğini söyledi. Ancak bilim adamları, “sonsuza dek artırmanın” uzun vadeli uygulanabilir bir strateji olmadığına dair endişelerini dile getiriyorlar.

Test ediliyor. Yeni bir çalışma, yaygın olarak kullanılan iki evde antijen testinin, enfeksiyonun ilk günlerinde bazı Omicron vakalarını tespit edemeyebileceğini düşündürmektedir. Çalışma, bir Beyaz Saray yetkilisinin evde hızlı testlerin maliyetinin önümüzdeki haftadan itibaren sigortacılar tarafından geri ödeneceğini söylemesiyle geldi.

Yetkiler inceleniyor. Yüksek Mahkeme, Biden’ın Covid aşılama oranlarını artırmayı amaçlayan iki ana politikasını devirme çabaları hakkında sözlü argümanlar dinledi: büyük işverenleri hedefleyen aşı veya test yetkisi ve bazı sağlık çalışanları için aşı gerekliliği. İşte argümanların bir dökümü.

Dünya çapında. Çin’de 13 milyonluk bir şehir bir avuç vaka nedeniyle kilitlendi ve ülkenin sıfır Covid stratejisinin ne kadar süreceği konusunda sorulara yol açtı. Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, hükümetin aşısızlar için hayatı perişan etmesi gerektiğini söylediği için eleştiri aldı.

Güvende kalmak. Covid’i yaymaktan mı endişeleniyorsun? Ne zaman test yapılacağına ve evde virüs testlerinin nasıl kullanılacağına (bulabiliyorsanız) ilişkin bazı temel yönergeleri izleyerek kendinizi ve başkalarını güvende tutun. Koronavirüs için pozitif test ederseniz yapmanız gerekenler.

Sonuç olarak, bir devlet kurumu olan Ulusal Planlama Otoritesi tarafından hazırlanan bir rapora göre, okullar kapandığında öğrencilerin yüzde 51’i öğrenmeyi bıraktı ve üçte biri şimdi sınıfa geri dönemeyebilir.

Birçok öğretmen de geri dönmeyecek.

29 yaşındaki Ariiho Ambrose, Uganda’nın Merkez Bölgesi’ndeki Wakiso Bölgesi’ndeki bir ilkokulda ayda 110 dolar kazanarak matematik ve fen dersleri veriyordu.

Ancak pandemi vurduktan sonra ona sadece bir aylık maaş ödendi ve bu da onu karısına ve iki çocuğuna bakmak için bir alternatif bulmaya itti. Sonunda bir telekomünikasyon şirketinde daha az saat çalıştığını ve ayda 180 dolara kadar daha fazla maaş aldığını söylediği bir iş buldu.

Okul geri dönmesini istese de o reddetti. Çocuklara öğretmeyi özleyeceğim, dedi.

Geri dönmeyi hedefleyen bazı öğrenci ve öğretmenler okullarını açık bulamayabiliyor. Ulusal planlama ajansı, ülke çapında 3.507 ilkokul ve 832 lisenin Pazartesi günü yeniden açılmayabileceğini ve muhtemelen kalıcı olarak kapalı kalacağını söyledi. Uganda, devlet okulları ile bireylere veya dini kuruluşlara ait özel okulların bir karışımına sahiptir.

Eğitimciler, kapanışların 1997’de ücretsiz ilkokul eğitimi sunan ilk Afrika ülkelerinden biri olan Uganda’da onlarca yıllık eğitim ilerlemesini geri almakla tehdit ettiğini söylüyor. Bağışçılar tarafından finanse edilen bu çaba, kayıtları kaldırdı, öğretmenleri işe aldı ve okulların inşaatı.

Bir zamanlar 220 öğrencisi ve sekiz öğretmeni olan Kampala’daki Aziz İlahi Cemaat Anaokulu, yeniden açılmayacak olanlar arasında yer alıyor. Sahibi Joshua Twinamatsiko, 425 dolarlık aylık kirayı karşılayamadığı için kapatıldıktan altı ay sonra okulu kapatmak zorunda kaldı. Yaklaşık 8,500 dolarlık bir yatırımı kaybettiğini söyledi.

Kampala’daki eski anaokulu ve ilkokulun sakinleri. Eğitimciler, okulların kapanmasının Uganda’da onlarca yıllık eğitim ilerlemesini geri almakla tehdit ettiğini söylüyor. Kredi. . . The New York Times için Esther Ruth Mbabazi

Bay Twinamatsiko bir röportajda “Tüm çabalarımın ve paramın boşa gittiğini görmek benim için zor oldu” dedi.

Şimdi, yaklaşık iki yıllık tedbirin ardından hükümet, mümkün olduğu kadar çok öğrencinin okula geri dönmesi için baskı yapıyor. Yetkililer, aileleri çocuklarını yeniden kaydettirmeye teşvik etmek için köyün yaşlılarını ve kilise liderlerini görevlendirdi. Öğrencilerin Covid testinin sınıfa geri dönmeleri gerekmemektedir ve eğitim bakanı Museveni, okul yetkililerini aşırı öğrenim veya ücret uygulamamaları konusunda uyarmıştır.

Başkan Museveni, sağlık sisteminin aşırı yüklenmesi durumunda yeniden açma önlemlerinin bazılarının geri alınabileceğini söyledi.

15 yaşındaki David Atwiine, durumun böyle olmayacağını umuyor. Kapatma kararı alındıktan sonra Kampala sokaklarında maske satmaya başladı ve iyi bir günde 5 dolar kazandı. Ancak hiçbir paranın, başarılı olmak için gerekli gördüğü eğitimi aramasını engelleyemeyeceğini söyledi.

“Okula dönmeliyim ve çalışmalıyım,” dedi.