‘Türkiye küçük by-pass cerrahisinde eğitim üssü oldu’

canvade

Yeni Üye
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, “Uzun yıllardır rutin olarak küçük by-pass cerrahisi gerçekleştiriyoruz. Rutin olarak gerçekleştirdiğimiz küçük by-pass cerrahisinin hem yurt ortasında gerçekleştirdiğimiz toplantılarında eğitimlerini veriyoruz tıpkı vakitte meslektaşlarımızın ameliyathanede izlemelerini sağlayıp onlara yardımcı olmak için çalışıyoruz. Küçük by-pass cerrahisinin öteki merkezlerde de yapılarak yaygınlaştırılması için elimizden geleni yapıyoruz. Hem bilimin paylaşılması ismine, tıpkı vakitte hastaların yarar görmesi için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz” dedi.

KÜÇÜK BY-PASS’I TÜRKİYE’DE ÖĞRENDİLER

“Mini by-pass cerrahisi yurt haricinde epeyce ilgi çeken bir mevzu. Yurt haricinde birfazlaca merkezde gerçekleştirilemeyen, Avrupa’da epeyce seçilmiş bir iki merkezde yapılabilen bir cerrahi” diyen Prof. Dr. Barış Çaynak, “Benim yaptığım olay sayıları pek fazla olduğu için Avrupa ve Amerika menşeili şirketlerde Avrupa’daki ve dünya üstündeki meslektaşlarımızın bu cerrahiyi öğrenip yetişmeleri için belirli projeler gerçekleştirdik. Bu projelerin birinde Fransız merkezli bir şirketin vasıtasıyla Mısır’daki Kahire Üniversitesi’nden bir cerrahi takımı geldi. Cerrahi grubuna üç gün eğitim verdik. Bu üç günlük eğitimin içerisinde toplantı eğitimi, akabinde maketler üzerinde cerrahinin gösterilmesi eğitimi, daha sonrasında da iki tane kapalı küçük by-pass ameliyatı (özellikle cerrahi alanı gösterecek biçimde baş kameraları kullanarak ve ameliyathane içine büyük ekran kurularak ameliyathane arasından) eğitimleri gerçekleştirdik. Bu eğitimler daha sonrasında yur tharicinde bu cerrahi yapmak isteyen hekimlere yardımcı olmak ismine yurt dışına da gidip programı başlatmak ismine bu cerrahileri gerçekleştiriyorum, onlara dayanak veriyorum, öğrenmeleri konusunda yardımcı oluyorum” diyerek küçük by-pass cerrahisinin dünyadaki gelişmenine nasıl katkı sağladığını anlattı.

TÜRKİYE EĞİTİM ÜSSÜ OLMUŞ DURUMDA

Prof. Dr. Çaynak. “Yurt haricinden da fazlaca sayıda hasta ülkemizde kapalı by-pass ameliyatı olmak için bizlere başvuruyor. Yurt haricinden gelen hastaların da bu teknikle ameliyatlarını yapıp, tedavi protokolünü düzenleyip 10 gün ortasında ülkelerine göndermemiz mümkün oluyor. Tıpkı biçimde bu yurt dışı hastaları sadece Doğu’dan değil Batı ülkelerinden, Avrupa’dan da buraya gelerek bu ameliyatı olmak istiyor. Yur tdışı temaslarımız bu türlü arttıkça bilhassa gelişmiş ülkelerden gelecek hasta sayısı da artacaktır. Ülkemiz minimal cerrahi ile üst seviyede bir durumdadır. Ben tüm ameliyatlarımı aslına bakarsanız kapalı küçük by-pass ile gerçekleştiriyorum. Bunun yanı sıra kapak ameliyatlarının da birebir biçimde kapalı cerrahi ile yapılması konusunda eğitimler vermekteyiz. Türkiye olarak kapalı kalp ameliyatlarının eğitim üssü olmuş durumdayız, bu eğitim üstü olmamız yurt haricinden gelen hekimlerin eğitilmesine katkı sağlıyor. Ben hem ülkem ve mesleğim tıpkı vakitte kendi adıma bundan onur duyuyorum. 14 Mart Tıp Bayramı’mız kutlu olsun” diye konuştu.