SPD 27 yıl sonra eğitim departmanını kaybediyor: şimdi bir CDU kadını geliyor

canvade

Yeni Üye
Ev
Berlin
SPD 27 yıl sonra eğitim departmanını kaybediyor: şimdi bir CDU kadını geliyor

Berlin’de siyah ve kırmızı neredeyse tamamlandı. Çoğu Senato departmanı her iki taraf arasında bölünmüştür. Zaten en az bir kazanan var.

Elmar Schütze

03/30/2023 | 03/30/2023 – 21:46 tarihinde güncellendi

Atanmış Belediye Başkanı Kai Wegner ve gelecekteki Eğitim Senatörü Katharina Günther-Wünsch

Atanmış Belediye Başkanı Kai Wegner ve gelecekteki Eğitim Senatörü Katharina Günther-WünschJoerg Carstensen/DPA

Berlin’deki siyah-kırmızı koalisyonu neredeyse orada. Koalisyon anlaşması Cuma akşamı müzakere edilecek, hafta sonu kağıda dökülecek ve bir isim verilecek. 130 sayfalık paket Pazartesi sabahı sunulacak. Kesin olan bir şey var: SPD artık eğitim bakanlığını alamayacak. 27 yıl sonra ilk kez.

Bu bir tür kazan-kazan-kazan durumu: Muhalefette yedi yıl geçirdikten ve Berlin’in eğitim politikasına yönelik bazen şiddetli ve çoğu zaman çok temelden eleştirilerden sonra, CDU daha iyisini yapabileceğini kanıtlayabilir ve kanıtlamak istiyor. SPD sonunda zor departmandan vazgeçebilir. Ve bu sosyo-politik açıdan önemli alanda 27 yıllık sosyal demokrat egemenliğin ardından, şehir nihayet yeni bir şey bekleyebilir.

Eğitim senatörünün adı uzun zamandır açık: seçim kampanyası sırasında Katharina Günther-Wünsch, atanmış belediye başkanı Kai Wegner’in küçük gölge kabinesine aitti. Şimdi 44 yaşındaki Dresden yerlisi neredeyse orada.

Gelecekteki Senato’da başka birkaç müstakbel memur kendileri hakkında bunu söyleyebilir. Birçok isim, daha da fazla görev için hala takas ediliyor.

Berlin Senatosu’ndaki güç dengesi belli oldu

Bölümlerin bölünmesinde daha fazla netlik var. Anayasanın değiştirildiği 2014 yılından bu yana her zaman olduğu gibi, maksimum senatör sayısı sekizden ona çıkarıldığında, gelecekteki eyalet hükümeti on iki kişiden oluşacak.

En önde, yine CDU tarafından sağlanan Senato Kançılaryasının başına atanan Yönetimdeki Belediye Başkanı var. Ayrıca, on Senato yönetiminin başkanları vardır. SPD gibi, CDU da muhtemelen her biri beşer departman alacak. Bu, 7:5’lik bir bölünmeyle sonuçlanacaktır.

Berliner Zeitung’un edindiği bilgilere göre, bölünme büyük ölçüde kesin. Ancak çeşitli yönetimlere sahip evlerin eskisi gibi tam olarak aynı konumda kalıp kalmayacağı henüz kesin değil.

CDU’nun eğitim departmanına ek olarak – gençlik ve aile de dahil olmak üzere – mali kaynak talep ettiği iyi bilinmektedir. Buna ek olarak, çevre, hareketlilik, tüketici ve iklimin korunması için ana departman ve daha önce çeşitlilik ve ayrımcılığı da içeren Senato Adalet Departmanı bulunmaktadır.

SPD, entegrasyon, çalışma ve sosyal işler ve ekonomi, enerji ve şirketler için olan iç işleri (şu anda dijitalleştirme ve spor dahil), kentsel gelişim, inşaat ve konut departmanını devralacaktı.

Geriye Bilim, Sağlık, Bakım ve Cinsiyet Eşitliği (WGPG) ve Kültür ve Avrupa kaldı. Duyulduğu üzere kimin neyi aldığı henüz netlik kazanmadı. Böylece CDU, WGPG’yi tercih edebilir. Uzun zamandır Berlin dışında bir senatör aranıyor, bu da CDU’nun beş bölümden en az ikisini kadınlarla doldurduğu anlamına geliyor.

Kültür/Avrupa daha sonra SPD’ye gidecekti. Bu, Kai Wegner’in ikinci CDU gölge senatörü Joe Chialo’nun hiçbir şey almayacağı anlamına gelir. Müzik yöneticisi, geleceğin Kültür Senatörü olarak kabul edildi. SPD’nin himayesi altında kesinlikle olmayacak.

Birçok kriter Cansel Kızıltepe’yi nitelendiriyor

SPD, tanınmış kadrosuna (Franziska Giffey, Iris Spranger) ek olarak başka bir isme daha odaklanıyor: Federal Yapı Bakanlığı Parlamenter Devlet Sekreteri Cansel Kızıltepe. Koalisyon anlaşmasının müzakere edilmesine yardım etti. Kreuzberg’li kadın birkaç ilginç kriteri karşılıyor. Göçmen kökenli, partinin solunda kabul ediliyor – parti içindeki denge için iyi! – ve beş Sosyalist arasında üçüncü kadın olacaktı.