Sıtmayla mücadelenin kilit isimlerinden Kent Campbell 80 yaşında hayatını kaybetti

Seksenler

Yeni Üye
Sıtmaya karşı küresel mücadelede kilit isimlerden biri olan Kent Campbell, özellikle kırsal köylüleri hastalığı yayan sivrisineklerden korumak için cibinlik sağlayan yenilikçi bir programa öncülük ettiği Afrika'da, 20 Şubat'ta Arizona'nın Oro Vadisi'nde öldü. Tucson'un bir banliyösü. 80 yaşındaydı.

Çocukları, bakımevindeki ölümünün kanserden kaynaklanan komplikasyonlardan kaynaklandığını söyledi.

1981'den 1993'e kadar Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Sıtma Bölümü'nün başkanı olan ve daha sonra UNICEF ve Bill & Melinda Gates Vakfı'na danışman olarak görev yapan Dr. Campbell, birçok kıtada hayat kurtarmaya yardımcı olduğu için itibar kazandı.

2005 yılında Gates Vakfı ile cibinlik ve yeni sıtma ilaçları dağıtma programı üzerinde çalıştığı Zambiya'da sıtma vakaları üç yıl içinde yarı yarıya azaldı. Program daha sonra 40'tan fazla Afrika ülkesine genişletildi.

Dr. Campbell bir röportajda işbirliği yaptı. “Bu ortak bir çabaydı, ama o kesinlikle bu ilk çabanın bir parçasıydı.”

Uzun boylu ve ince yapılı, Tennessee'de yetiştirilme tarzına ihanet eden bir Güney aksanına sahip olan Dr. Campbell, halk sağlığı alanındaki kırk yıllık kariyerini değerlendirdi.

1972'de Boston'daki pediatri uzmanlığı sırasında Vietnam Savaşı'nın vicdani retçisi olarak CDC'ye katıldı. Kısa bir süre sonra, şiddetli bir hemorajik virüs olan Lassa ateşi salgınının araştırılmasına yardım etmesi için Sierra Leone'ye gönderildi.

CDC'nin bir video hikayesinde “Lassa ateşini hiç duymamıştım” dedi. “Bana sorulsa muhtemelen heceleyemezdim bile.”

Kişisel koruyucu ekipmanın önemi veya kullanımı konusunda çok az eğitimi vardı veya hiç yoktu. Yoğun ısıdan kurtulmak için solunum cihazına delikler açtı, ancak daha sonra bunun kötü bir fikir olduğunu itiraf etti.

Lassa ateşi hakkında daha fazla bilgi edinmek umuduyla kurum yetkilileri, daha önce Sierra Leone'de çalışmış olan rahibeler üzerinde seroloji veya antikor testleri yapması için onu İrlanda'ya gönderdi. 1966'da evlendiği eşi Elizabeth (Knight) Campbell ile birlikte oraya gitti.

Birkaç gün sonra şiddetli baş ağrıları, yüksek ateş ve dayanılmaz boğaz ağrısı nedeniyle neredeyse bayılacaktı.

Daha sonra Dr. Campbell ve eşi, tropikal hastalıklar konusunda deneyimli bir hastanede tedavi görebilmek için Londra'ya gitti. Bölüm daha sonra gerçeküstü bir hal aldı: ABD'li yetkililer çifti almak için bir askeri nakliye uçağı gönderdiklerinde, önlem olarak içine binmek için yedek bir Apollo uzay kapsülü de dahil ettiler.

“Geriye dönüp baktığımda Lassa ateşi olup olmadığım belli değil” dedi Dr. Campbell daha sonra. “Ama belli ki ölmedim.”

Hayatına bir ara verdikten ve hastalık avcılığına yeni bir ilgi duymasının ardından CDC'de kaldı. 1973'te, küresel sağlık otoriteleri ve yardım grupları tarafından neredeyse tamamen ortadan kaldırılan sıtmayı ele almak üzere El Salvador'a taşındı.

1994 yılında yazdığı “Gelen Veba: Dengesiz Bir Dünyada Yeni Ortaya Çıkan Hastalıklar” adlı kitabında Dr. hakkında yazan Laurie Garrett, “Olayların adaletsizliği ve adaletsizliği karşısında öfkelenmişti” dedi. Campbell bir röportajda yazdı. “Her yıl milyonlarca insanı öldüren sıtma gibi bir belanın, ölenlerin çoğu fakir olduğu için hiçbir yatırım, endişe ve küresel ilgi çekmemesi ona doğru gelmedi.”

Carlos Clinton Campbell III, 9 Ocak 1944'te Knoxville, Tennessee'de doğdu. Babası bir hayat sigortası acentesiydi ve annesi Betty Ann (Murphy) Campbell evi yönetiyordu. Ailesi ona Clint ismini vermek istedi ancak küçük kız kardeşi Ann ismi telaffuz etmekte zorlandı ve sonunda ona Kent denildi.

Kız kardeşi ve annesi kanserden öldükten sonra erken yaşta tıpla ilgilenmeye başladı – Ann beş yaşındayken, annesi ise kendisi lisedeyken.

Pennsylvania'daki Haverford College'da biyoloji okudu ve 1966'da mezun oldu. Tıp diplomasını 1970 yılında Duke Üniversitesi'nden aldı ve pediatri ihtisasını tamamladıktan sonra Harvard Üniversitesi'nden halk sağlığı alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Dr. Campbell, halk sağlığı koridorlarından uzak köylere kadar dünyanın her yerini dolaştı.

Bayan Garrett, “Güneyli ve özlü görünümü nedeniyle aldatıcı bir tavrı vardı” dedi. “Neredeyse ofisine her girdiğinizde, bu kocaman, uzun bacaklar masanın üzerine çıkıyor ve o da sandalyesine yaslanıyordu. Ve çok büyük olduğu için otomatik olarak 12 feet'lik alanı doldurur.”

Bu onun rahatlamış görünmesine neden oldu.

“Ama bir kez harekete geçtiğinde her şeyin yüzeye çıktığını hissedebiliyordunuz” diye ekledi. “İnanılmaz derecede sabırsızdı ve bence bu onu büyük sorular sormaya ve yardım etmek için cesur adımlar atmaya itti.”

CDC'deki çalışmasının ardından Dr. Campbell, Arizona Üniversitesi'nde bir halk sağlığı okulunun kurulmasına yardımcı oldu ve birçok küresel sağlık kuruluşuna danışmanlık yaptı. 2005 yılında, Gates Vakfı tarafından finanse edilen Afrika'daki sıtma programının yöneticisi olarak Seattle merkezli sağlık sermayesi kar amacı gütmeyen PATH'e katıldı.

Sıtma en yaygın ilaç tedavilerine dirençli hale geldikçe, hastalığın önlenmesine odaklandı.

Pan-Afrika haber kuruluşu AllAfrica ile yaptığı röportajda, “Afrika'daki vektör temel olarak Anopheles gambiae adı verilen ve tüm kıtaya yayılmış tek bir türdür” dedi. “Kanallar arasındaki süperstar gibi.”

PATH'e göre Zambiya'da cibinlik programının başlamasından iki yıl sonra ülkede çocuk ölümlerinde yüzde 29'luk bir azalma görüldü.

“Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, Zambiya'da sıtmanın neden olduğu ölüm sayısını ve cibinliklerin bulaşmayı engellemedeki etkinliğini yansıtan buna benzer hiçbir şey yok” dedi Dr. Campbell AllAfrica'ya söyledi. “Gerçekten gereken tek şey buydu. Kesinlikle dikkat çekiciydi. Bulaşma mevsiminde klinikler boştu.

Dr. Campbell karısı tarafından hayatta kaldı; çocukları Dr. Kristine Campbell ve Dr. Patrick Campbell; kardeşleri Robert ve John Campbell; üvey kız kardeşleri Melissa Hansen ve Rebecca Arrants; ve dört torun.

Dr. Campbell, 2015 yılında PATH'den emekli oldu.

Kariyeri hakkında “Bu enfeksiyon ve hastalıkla savaşmak için yola çıkmadım” diye yazdı. “Aslında o beni seçti.”

Şöyle ekledi: “Karşı çıkanları dinlememeyi seçtik.”