Sigorta şirketleri, hastalara beklenmedik faturalar geldiğinde gizli ücretler topluyor

Seksenler

Yeni Üye
New York'taki Fox 5'in video editörü Patti Sietz-Honig, 2022'de şikayette bulundu. Kronik sırt ağrısı uzmanına görünmenin maliyeti hızla artmıştı ve toplam 60.000 dolarlık faturalarla karşı karşıyaydı.

Bayan Sietz-Honig şikayetiyle ilgili güncellemeler yapılması konusunda baskı yaptı ve antitröst ve mevzuatla ilgili haberlere odaklanan bir web sitesi olan Capitol Forum'dan MultiPlan'ı eleştiren makaleler gönderdi. Geçtiğimiz Mart ayında kurum, işvereni ve sigorta şirketi Aetna'nın “geçici muafiyet” konusunda anlaştığını ve ek ödemeler yaptığını belirten bir e-posta gönderdi.

Ajans, “Maalesef” diye yazdı, “kanun, ödemeleri hesaplamak için üçüncü taraf sağlayıcıların kullanımını yasaklamıyor”.

Bu arada, uzun süredir ağrı uzmanı olan kadın, ödemeyi peşin talep etmeye başladı. Bayan Sietz-Honig, paradan tasarruf etmek için randevularına ara verdi.

“Son zamanlarda çok acı çekiyordum” dedi, “bu yüzden gittim ve parasını ödedim.”

“Gerçek bir müzakere yok”

MultiPlan büyük sigorta şirketleri arasında sağlamlaştıkça, daha da yüksek ücretlere yol açan yeni araç ve teknikleri tanıttı ve belgelere ve röportajlara göre bazı durumlarda sigortacılara isimsiz rakiplerin ne yaptığını anlattı.

2019'da bir MultiPlan yöneticisi ile görüştükten sonra UnitedHealthcare kıdemli başkan yardımcısı, dahili bir e-postada diğer sigorta şirketlerinin MultiPlan'in agresif fiyatlandırma seçeneklerinden daha fazla yararlandığını ve UnitedHealthcare'in yetişebileceğini yazdı.

Yönetici Lisa McDonnel, o zamanlar MultiPlan'ın başkan yardımcısı olan Dale White'a atıfta bulunarak, “Dale, rakiplerin isimlerini açıkça belirtmedi, ancak söylediklerinden kimin kim olduğunu anlayabildik” diye yazdı. Cigna, Aetna ve bazı Blue Cross Blue Shield planlarının MultiPlan'ı nasıl kullandığını anlattı.