Referandum öldü, yaşasın referandum

canvade

Yeni Üye
Ev
siyaset
Referandum öldü, yaşasın referandum

Berlin’deki iklim referandumu başarısız oldu. Ama rakamlar tam olarak ne diyor? Ve bu doğrudan demokrasi için ne anlama geliyor? Bir yorum.

Elmar Schütze

Climate New Start Berlin ittifakının üyeleri, “Berlin 2030'u iklim nötr” yapmak için başlattıkları referandumun başarısızlığına tepki gösteriyorlar.

Climate New Start Berlin ittifakının üyeleri, “Berlin 2030’u iklim nötr” yapmak için başlattıkları referandumun başarısızlığına tepki gösteriyorlar.Christophe Gateau/dpa

Hükümdar karar verdi – ve açıkça: 442.000 Berlinli, Berlin’in 2030 gibi erken bir tarihte yasa gereği iklim nötr hale gelmesi için oy kullandı. 608.000 olması gerekiyordu. Bundan çok uzaktı. Ne de olsa, aleyhte oy kullananlardan daha fazla katılımcı lehte oy kullandı, sadece sadece: yaklaşık 423.000 oy sayılmadı.

Bu, mazlumların eleştirilerini değiştirmez. Ve şehir toplumuna, her görüş ifadesini kötü kaybedenlerin ihmal edilebilir hüsranı olarak görmezlikten gelmemeleri iyi bir tavsiye olacaktır.

Berlin referandumu: seçim günü oyların şansı daha yüksek

O gün Temsilciler Meclisi ve bölge parlamentoları için oy kullanabilselerdi, kesinlikle daha fazla insan katılırdı. Senato İçişleri Bakanlığı bunu reddetti. Eylül 2021’deki başarısız seçimin ardından, aynı zamanda kamulaştırma referandumunun eş zamanlı oylanmasından da kaynaklanan başarısız seçimin tekrarını tehlikeye atabilecek her şeyden kaçınılması gerekiyordu. Ancak, yıldırım hızında bir eyalet seçimi hazırlama zorunluluğunun yarattığı baskının, SPD liderliğindeki iç otoritenin ihtiyaçlarını da karşıladığı doğru: 12 Şubat’ta oyların birleştirilmesine hayır demeyi zorlamak daha kolaydı.

Özellikle Yeşiller, ama aynı zamanda sol, hala – buna inanamayacaksınız! – SPD’nin ittifak ortakları, çeşitli atamalarda katıksız kötülük gördü. SPD, başarılı bir kararın alınmasını engellemek için kasıtlı olarak düşük düzeyde bir katılım getirdi. Devlet memurunun ayrı atamalar için verdiği oy, “emredilen endişe” olarak reddedildi.

referandum

“İklim Tarafsız 2030” referandumu başarısız oldu, Luisa Neubauer iddialarda bulundu
  • hisseler
Berlin solu ve Yeşiller, mevcut ortakları SPD’ye hâlâ kızgın

O zamandan beri öfke azalmadı. Pazar akşamı erken saatlerde sonuç belli olduğunda, Sol Milletvekili Niklas Schenker tweet attı: Seçim günü oylama yapılmadığı için referandum yeterli çoğunluk nedeniyle başarısız olursa, “o zaman iç yönetim veya SPD genel merkezi önünde bir gösteri yapılacak mı? ” Sessiz kaldı.

Berlin’de daha önce yapılan sekiz referandumdan üçü, onay yeter sayısı nedeniyle – oy kullanma hakkına sahip olanların en az dörtte birinin evet oyu vermesi gerektiği kuralı nedeniyle – başarısız oldu. Aynı zamanda düşük katılım bu sefer de dikkat çekiyor. Toplam 860.000 kişi, hızlanan iklim nötrlüğünün lehinde veya aleyhinde bir duruş sergiledi. Bu, Tegel Havalimanı’nı kamulaştırmak veya açık tutmak için seferber edilenlerin yaklaşık yarısı. 2014’te Tempelhofer Feld’i imardan koruma kararı gibi bölgesel bir kararda bile daha fazla insanın yer alması, hedef rakamlar üzerindeki anlaşmazlığın iklim korumanın önemi kadar soyut olduğunu gösteriyor.

Referandum sırasında bir sandık merkezinden görüntü

“Berlin 2030 iklim nötr” referandum sırasında bir sandık merkezinin görünümü.Jörg Carstensen/dpa

İğrenç bitiş zamanı retoriği ve bilgi istemi kutusunda Angela Merkel

Buna ek olarak, çoğu, Son Nesil’deki başlatıcıların son zaman retoriğinden tiksindiğini hissediyor. Bu nedenle, Berlin’de sıklıkla olduğu gibi, hararetli bir tartışmadan sonra kötü bir sonuç olarak kaldı. Sanki Angela Merkel istem kutusunda oturuyor ve sahnedeki inisiyatiflere sürekli olarak “alternatif yok” diye fısıldıyormuş gibi, her zaman her şeyle ilgili.

Ama bu gerçeğin sadece bir kısmı. Şimdiye kadar toplam dört Berlin kararı bir seçimle aynı zamana denk geldi. Sadece bir kişi yeter sayıyı kendisi yaptı. 2011’de, su şirketinin yeniden belediyeleştirilmesi söz konusu olduğunda, bu Berlin’de şimdiye kadarki ilk başarılı referandumdu. Bunun nedeni, karşı oyların yalnızca 11.000’inin bir araya gelmesiydi: eksi rekor.

Tempelhofer Feld: Kai Wegner'in halkın iradesiyle sorunu

Tempelhofer Feld: Kai Wegner’in halkın iradesiyle sorunu
  • hisseler
Müstakbel koalisyon ortakları CDU ve SPD, görünüşe göre tamamen farklı bir yönde düşünüyorlar. CDU lideri Kai Wegner tartışmalı konular A100 ve Tempelhofer Feld için referandum önerdi. Franziska Giffey çevresindeki SPD liderliğinden, şehir otoyolunun Treptower Park’taki 16. inşaat bölümündeki inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından – bu 2024’ün sonuna kadar başarılmalıdır – start hakkında “nitelikli bir kamuoyu araştırması” yapıldığı biliniyor. 17. bölümde Friedrichshain ve Lichtenberg sahne almak istiyor. Ayrıca Tempelhofer Feld’in kenarındaki bir gelişme, bazı sosyal demokratlar arasında ölümsüzlerin çok yıllık bir favorisidir.

İkisi de bağırır: Olsun! Referandumlar mükemmel değildir, ancak yukarıdan yapılan anketler sadece Berlin anayasasında yer almamakla kalmaz, aynı zamanda politik olarak da yanlıştır. Bir yasayı değiştirmek istiyorsanız, bunu meclis çoğunluğunuzla yapmak zorundasınız. Daha sonra, Tempelhof’unki gibi doğrudan demokrasi yoluyla çıkarılan bir yasayı bozmanın siyasi olarak aldatıcı olduğu gerçeğine katlanmak zorunda.

Makbuz daha sonra bir sonraki seçimde verilir. Öyle ya da böyle.