Patlamış mısır kovası Dune'un şaşırtıcı sonu

Seksenler

Yeni Üye
Dune filmlerinde dev bir kum solucanı çölden çıkıp, açık ağzıyla askerleri ve askeri araçları yutabiliyor. Gerçek hayatta film izleyen insanlar patlamış mısır yer. Bu iki fikir, kültürel öneme sahip, kum kurdu şeklinde bir küvet olan Dune patlamış mısır kovasını yaratmak için birleştirildi. Kova, 16 inçlik Barbie Corvette atıştırmalık tutucusu gibi diğer yeni patlamış mısır koleksiyonlarını takip ediyor. Peki bu gemilerde göründüğünden daha fazlası var mı?

Lindsay Moyer patlamış mısırı düşünüyor. Gıda sistemleri ve sağlıklı beslenmeye odaklanan kar amacı gütmeyen bir tüketici savunuculuğu grubu olan Kamu Yararına Bilim Merkezi'nde kıdemli bir beslenme uzmanıdır. Dune: Patlamış Mısır Kovası hakkında düşündüğünde gördüklerini tartışmak için Haber ile oturdu. Bu röportaj netlik sağlamak amacıyla düzenlendi ve özetlendi.

Dune patlamış mısır kovasını gördün mü?

Fotoğrafları gördüm. Gerçek hayatta görmedim.

İlk izlenimler?

Oldukça vahşi görünüyor. Yemek yerken aslında sizi yavaşlatıyor gibi görünüyor. Kendinize patlamış mısır servisi yapmak için ideal görünmüyor.

Solucanın ağzı şeklinde olduğu için mi?

Evet, orada ortaya çıkan onca şey yüzünden.

Patlamış mısır sever misin?

Evet, sinemada patlamış mısıra, beslenme bilgilerine ve menülere bakarak kesinlikle çok zaman harcadım. Bu mercekten gördüğüm şey aşırı büyük bir kovanın olduğu ve porsiyonun gerçek dışı olduğu.

Kötü bir şey mi?

Patlamış mısırın kendisi sağlıklı bir besindir, tam tahıldır. Hacmi yüksektir ve yağ eklemeden önce kalorisi oldukça düşüktür.

Doldurucu bir atıştırmalık.

Ancak pek çok kişi, kovanın devasa boyutunun yanı sıra, sinemada aldığınız patlamış mısırın da yağda patladığını bilmiyor. Daha sonra tereyağlı malzemeyi eklediğinizde genellikle üstüne daha fazla yağ eklersiniz.

Dune kovası ne kadar büyük?

İyi soru. Demek istediğim, burada pek çok bilinmeyen var. İşim için menülere ve beslenme bilgilerine bakmak için çok zaman harcıyor olsam da, sinema zincirlerinin sağladığı bilgiler söz konusu olduğunda patlamış mısır genellikle en karmaşık olanıdır.

Sinemaya gittiğinizde menüde kaloriler listelenecektir. Ancak bu gıda etiketleme kanununun bazı istisnaları vardır. Bunlardan biri, menüde 60 günden daha kısa bir süre boyunca yer alan sınırlı süreli seçenekleri içerir.

Bir AMC sözcüsü bana 24,99 dolara satılan “Dune” kovasının 130 onsluk büyük kovadan “biraz daha küçük” olduğunu söyledi. (Patlamış mısır olmadan gelen kova, “misafirlerin kaplarından patlamış mısır yemek istemezlerse tadını çıkarabilmeleri için ayrı bir büyük patlamış mısırla birlikte satılıyor” diye bir e-postada ekledi.) Ve ücretsiz yeniden doldurma var. Ne keşfettin?

Meslektaşım ve ben bu sabah birkaç AMC lokasyonunu aradık ve herkes bize “Dune” kovasının oradan büyük bir patlamış mısır almak gibi olduğunu, ancak lokasyona göre değiştiğini söyledi. Çalışanlarıyla konuştuk ve onlara menüde kaç kalori yazıldığını ve büyük bir restoranın 980 kalori olduğunu sorduk. Anladığım kadarıyla, eğer eklemeyi seçerseniz, bu, kendinize bir tereyağı eklemeden önce olur.

Ah, demek patlamış mısır masalının sürpriz bir sonu var.

Evet. Birkaç sürpriz var. AMC'de herhangi bir şey eklemeden önce yaklaşık 980 kaloriye denk gelen büyük bir miktar alırsınız. Sonra kolza tohumu yağında mı yoksa hindistancevizi yağında mı turşu yapabileceğiniz sorusu var – bu net değil. Hindistan cevizi yağında daha yüksek oranda doymuş yağ bulunur. Daha sonra tereyağı veya aslında tereyağı olmayan tereyağlı bir malzeme mi alıyorsunuz?

Bekle, tereyağının üst kısmı tereyağı değil mi?

Çoğu sinema salonunda tereyağlı kaplama tereyağı içermez. Yerel AMC tiyatrosunu aradığımda oradaki çalışanın çok iyi davrandığını gördüm. Benim için tereyağlarının malzemelerini sıraladı: yüksek oranda rafine edilmiş soya fasulyesi yağı, doğal ve yapay tereyağı aroması ve renk veya A vitamini içeriği için eklenebilen beta-karoten. Ayrıca paketin üzerindeki tereyağı dolgusunun besin değerlerini de bana okuyabildi. Bir çorba kaşığı 120 kaloridir.

Kuruluşumuzun yıllar içinde sinemada patlamış mısır hakkında yazdığı önceki yazılarımızda, büyük bir kovaya iki yemek kaşığı ekleyebileceğinizi tahmin etmiştik. Ancak bazı insanlar için daha fazlası da olabilir; Her şey ona kaç pompa verdiğinize bağlı.

İnsanların eğlenmemesi gerektiğini söylemiyorum. Sadece insanların ne aldıklarını bilmelerini istiyorum.

Bu sonuçta ne sonuç verir?

İki yemek kaşığı eklerseniz yaklaşık 1.220 kalori alırsınız. Bu, iki Big Mac'in kalorisini yemek gibidir; Bir Big Mac'in yaklaşık 600 kalorisi vardır.

Ama bir film oldukça uzun, değil mi?

Evet, limonataya ve biraz şekere de ihtiyacınız olabilir.