Olivia Munn, çift mastektomi sonrası meme kanseri teşhisini açıkladı

Seksenler

Yeni Üye
Aktris Olivia Munn Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kendisine geçen yıl agresif bir tür meme kanseri teşhisi konulduğunu ve tedavisinin bir parçası olarak kısa bir süre sonra çift mastektomi yapıldığını söyledi.

HBO dizisi “The Newsroom” da dahil olmak üzere onlarca film ve televizyon programında rol alan 43 yaşındaki Munn, uzun bir sosyal medya paylaşımında sağlığı konusunda proaktif olmaya çalıştığını yazdı.

Şubat 2023'te, normal bir mamografiden kısa bir süre sonra Munn, 90 kanser genini tespit eden anlamlı bir genetik teste tabi tutuldu. En bilinen meme kanseri geni olan BRCA da dahil olmak üzere hepsi için yapılan testlerin negatif çıktığını söyledi. Aynı sıralarda kız kardeşinin testi de negatif çıktı.

Munn, “Birbirimizi aradık ve telefonda birbirimize beşlik çaktık” diye yazdı.

İki ay sonra Munn, bir tür meme kanseri olan Luminal B'ye yakalandığını öğrendi. Bir ay sonra çift mastektomi gerçekleşti.

“Son on ayda dört ameliyat geçirdim, sayamadığım kadar çok günü yatakta geçirdim ve kanser, kanser, tedavi ve hormonlar hakkında hayal edebileceğimden çok daha fazlasını öğrendim” diye yazdı. “Şaşırtıcı bir şekilde yalnızca iki kez ağladım. Sanırım ağlamaya vaktim olmadığını hissettim.

Munn'un gönderisi büyük ölçüde kadınların doktorlarından meme kanseri risk değerlendirme puanlarını hesaplamalarını istemeleri yönünde bir ricaydı. Kadın doğum uzmanı ve jinekoloğunun bunu yapmasını sağlamak, Munn'un kanserinin erken teşhis edilmesine yardımcı oldu.

Munn, “Bunu yapmış olması hayatımı kurtardı” diye yazdı.

Risk değerlendirmesi ailede meme kanseri öyküsü ve yaş gibi faktörleri içerir; Munn, paylaşımında ilk çocuğunun 30'lu yaşlarında olmasının bir etken olduğunu belirtti. Munn, 2021'den beri komedyen John Mulaney ile çıkıyor ve çiftin Malcolm adında iki yaşında bir oğulları var.

Munn'un risk değerlendirmesinin sonuçları, doktorunun onu MR'a göndermesine yol açtı ve bu da ultrason taramasına yol açtı. Bu, kanserin keşfedildiği bir biyopsiye yol açtı.

Munn, paylaşımında doktorlarının yanı sıra arkadaşlarına ve ailesine de teşekkür etti. Yan etkiler ve iyileşme hakkında bilgi almak amacıyla tüm ameliyatlarını ve ilaçlarını araştırdığı için Mulaney'e teşekkür etti.

Geçtiğimiz yıl, Munn'un sosyal medyası, plajdaki aile fotoğrafları ve Munn'un tasarımcı görünümündeki diğer fotoğrafları da dahil olmak üzere pek çok mutlu ve göz alıcı anlara yer verdi. Bu hafta sonu Mulaney'nin ödül sunduğu Oscar töreninde metalik Fendi elbisesi giydiğini gösteren fotoğrafları paylaştı.

“Enerjim olduğunda, giyinip evden çıkabildiğimde, küçük oğlumla parka gidebildiğimde insanların beni görmesine izin verme eğilimindeyim” diye yazdı.

“Teşhisi, endişeleri, iyileşmeyi, ağrı kesicileri ve kağıt önlükleri kendime sakladım. Paylaşmaya başlamadan önce nefesimi toparlamam ve en zor kısımlardan bazılarını geçmem gerekiyordu.”