Kuru Ocak ile mücadele mi ediyorsunuz? Yalnız değilsin.

Seksenler

Yeni Üye
Hilary Sheinbaum’un ilk kuru Ocak ayı bir kumar olarak başladı.

Birkaç yıl önce Yılbaşı gecesi bir arkadaşına mesaj atarken, “Get Tipsy” her ikisine de kişisel ve profesyonel yaşamlarının büyük bir parçası olan bir ay boyunca alkolden uzak durmalarını önerdi.

Ocak ayının sonuna kadar geldi. kız arkadaşın değil

“Sonunda o kaybetti, ben kazandım ve o zamandan beri bunu yapıyorum.”

Bayan Sheinbaum değil de arkadaşsanız, bu senaryoda yalnız değilsiniz.

Alkolsüz bira ve alkollü içkilerin yaygınlaşması, Z Kuşağı ve Millennials tarafından “ayık-meraklı” bir yaşam tarzının benimsenmesi ve çok fazla alkolün sağlığınız için tek kelimeyle kötü olduğunu gösteren yeni araştırmalarla, Dry Ocak her zamankinden daha popüler. Ancak birçok Yeni Yıl kararı gibi, genellikle birkaç hafta sonra başarısız olurlar ve bu, Vazgeçenler Günü olarak bilinen bir olgudur.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve İyi Alışkanlıklar, Kötü Alışkanlıklar kitabının yazarı Wendy Wood, “Ocak ortasına kadar daha kolay olmayacağına şaşırmayın,” dedi.

“Bu, kararlılığınızı kaybettiğiniz, bunu yapmak için motive olmadığınız anlamına gelmez” diyerek, yeni alışkanlıklar geliştirmenin ve eskileri kırmanın birkaç ay sürebileceğini de sözlerine ekledi.

Tam olarak başaramasanız bile Kuru Ocak sizin için iyidir.

Alkolü bırakmak, özellikle günlük alışkanlıklarınız aşırı tüketim içeriyorsa, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı etkileyebilir. Uzmanlar, Kuru Ocak’ın eğlence arayanlar için değil, sosyal içiciler için olduğunu söylüyor.

Yedi kurak Ocak ayının ardından, Bayan Sheinbaum’un 1 numaralı kuralı, kendinize karşı nazik olmaktır. Ara sıra hata yaparsanız, “Oca tek içki, ıslak Ocak deyin ve ertesi gün baştan başlayın” dedi. “Yine de başarılı olabilirsin.”

Uzmanlar, kısa süreli ayıklığın bile sağlığınız için iyi olduğunu söylüyor.

Bir akıl sağlığı ve bağımlılık uzmanı olan Adi Jaffe, “Çoğu insan, Kuru Ocak’ınız varsa ve her zaman ayık değilseniz, başarısız olduğunuz ve rehabilitasyona gitmeniz gerektiği konusunda tamamen yanlış bir fikre sahip” dedi. Los Angeles. “Bazılarının bir ay boyunca ayık kalıp kalamayacaklarını görmek için yaptıkları test buna değer ve ilginç.”

Bir psikolog ve kar amacı gütmeyen bir kurtarma programı olan Shatterproof’un başkan yardımcısı Lisa Kugler, Dry Ocak’ın insanların alkolle ilişkilerini yeniden değerlendirmeleri için harika bir fırsat olabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, Dry Ocak’ın, bağımlılık bozukluğu olan birinin alkolle olan ilişkisini “önemsiz gösterebileceği” konusunda uyardı ve “hastalığa karşı bir seçimmiş gibi ses çıkardı”.

“30 gün boyunca alkolden uzak dururlarsa, ‘Alkolle bir sorunum yok’ diye düşünebilirler, halbuki bunu gerçekten yapabilirler” dedi.

Eski alışkanlıklar zor ölür ve bunun iyi bir nedeni vardır.

Sosyal içme birçok insan için rutin hale gelebilir ve bu kalıbı kırmak zordur. Beynini suçla, dedi Dr. Odun.

“Bu gerçekten de eski alışkanlıklarınızı harekete geçiren bir hafıza sisteminin parçası – böylece ne yaptığımız hakkında çok fazla düşünmeden araba kullanabiliriz” dedi. “Bu sayede yapmak istemeyebileceğimiz alışkanlıklarda da ısrarcı oluyoruz. Bu, alışkanlık belleğinin normal bir sonucudur: Kontrol için bu çabayı bir süre daha sürdürmeye hazır olun.”

Bir alışkanlık oluştuğunda, Dr. Ahşap, reaksiyon otomatiktir.

“Bunun Kuru Ocak olduğuna karar vermiş olsan ve artık içmeyeceksin,” dedi, “hala aklının bir köşesinde bu alışkanlık var ve ona bağlı kalmak için onu aktif olarak engellemen veya kontrol etmen gerekiyor. kararınla.” Kuru Ocak ve bunu normalde her alkol içişinde yapmak zorundasın. Evet, zamanla kolaylaşıyor ama alışkanlıkların hafızası çok yavaş çürüyor.”

Yeni alışkanlıklar eski alışkanlıkların yerini alabilir.

Alışkanlıkları değiştirmek birkaç ay alabilir, dedi Dr. Wood ve işleri kolaylaştırmak için iki adım önerdi.

İlk olarak, içme alışkanlıklarınızın içeriğini değiştirin. İnsanlar “istenmeyen alışkanlığı harekete geçiren bilgiler üzerinde çalışmak yerine kendilerini kontrol etmeye çalışıyorlar” dedi.

Dışarıda yemek yemek sizi içmeye teşvik ediyorsa, atlayın. Birlikte içmekten keyif aldığınız insanlar varsa, onları boşverin. Evinizde açıkça ya da değil, alkol bulundurma eğilimindeyseniz, onu tamamen kaldırın.

İkinci olarak, bir davranışı değiştirirsiniz. Bu, alkolü meyve suyu veya içeceğin alkolsüz bir versiyonuyla değiştirmek veya içmeyi içermeyen aktiviteler planlamak anlamına gelebilir.

Dry Ocak’ın MVP’si Bayan Sheinbaum, arkadaşlarla fitness dersi, bowling veya oyun gecesi gibi alkol merkezli olmayan sosyal planlar düzenlemeye odaklanmayı önerdi – “yapma” dediği bir şey. çubuk.”

Ayrıca bir arkadaş edinmeyi tavsiye etti.

“Sayılarda güç vardır” dedi. “Birbirinize tezahürat yapabilirsiniz, zaferleri kutlayabilirsiniz, mücadele ettiğinizde birbirinize hava atabilirsiniz.”

Artı, Kuru Ocak’a bağlı kalabilirseniz, onu bir şekilde devam ettirme şansınız yüksektir. Araştırmalar, bir ay boyunca içmeyi bırakan kişilerin sonraki haftalarda daha az içmeye devam ettiğini göstermiştir. Bir araştırma, Dry Ocak’a katılan kişilerin Ağustos ayında hala daha az içtiğini buldu.

Alkolsüz alternatifler, sonuna kadar görmenize yardımcı olabilir.

Bir şarap kadehindeki köpüklü su veya meyve suyu sizin için yeterli değilse, favori siparişinizi alkolsüz şarap, şampanya, bira ve hatta alkolsüz bir aperitivo dahil olmak üzere alkolsüz bir versiyonla değiştirmeyi düşünün.

David J. Wallace için, bu ay alkol kullanmıyor olması, biraz şık giyinemeyeceği anlamına gelmez. Bay Wallace, New Orleans’ta sade bir bar ve spa olan Dream House Lounge’ın sahibidir. Şu anki favori kokteyli, yüzde sıfır mezkal bazlı bir kokteyl olan Lavender Dream.

“Daha sofistike bir yudum almayı tercih ediyorum, tadı normal eski meyve suyu yerine yetişkin bir içecek gibi olsun istiyorum” dedi. “Size biraz karmaşıklık vermek için duman, çiçekler ve narenciye gibi karmaşık tatları hala seviyorum.”

“Günaha her yerde” New Orleans’ta, Dream House gibi ölçülü bir yer, insanların “sebat etmesine” yardımcı olabilir, dedi Wallace, sürekli bir Dry Ocak katılımcısı akışının kapılardan geçtiğini gördü. Salonda sıfıra dayanıklı kokteyller, botanik karışımlar ve iksirler, oksijen barı ve alkolsüz likör şişesi dükkanı bulunmaktadır. Ama aynı zamanda zihinsel ve ruhsal sağlık merkezli programlar da sunuyor.

Bay Wallace, “Kuru Ocak’a başlamayı düşündüğünüzde, genel olarak sağlığı ve daha yüksek düzeyde sağlığı düşünün” dedi.

Bay Wallace, Lent sırasında Mardi Gras’tan sonra başka bir müşteri akını beklediğini söyledi.