Kocam demans hastası. Hayatını sonlandırmasına yardım edebilir miyim?

Seksenler

Yeni Üye
70’li yaşlarımın başındayım ve 60’lı yaşlarında bir adamla evliyim. Kocamın babası, ölmeden önce neredeyse bir düzine yıl boyunca Alzheimer’la mücadele etti. Katılan herkes için inanılmaz derecede zordu. Ve şimdi kocam kendi sağlık krizinin ortasında. Son iki yılda, kendisini tatmin edecek şekilde işlev görme yeteneğini etkileyen önemli bir bilişsel gerileme yaşadı. Sürekli cep telefonunu veya iPad’ini arıyor. Araba sürerken kayboluyor. Bazen nasıl yapacağını hatırlayamadığı için benden mesaj veya e-posta göndermesine yardım etmemi istiyor. Bu onu çok utandırıyor. Artık bu dünyaya ait olmadığını söylüyor. İşlev bozukluğu ona babasının düşüşünü hatırlatıyor ve kendisini veya başkalarını bu acıya maruz bırakmak istemiyor.

Nöroloğun pek faydası yok. Kocam 10 dakikalık bilişsel taramalarda oldukça başarılı, dolayısıyla demans yerine hafif bilişsel gerileme tanısı alıyor. İntihardan bahsetmeye başladı ve onu durduracağımdan korkuyor. Ne zaman öleceğine karar vermesine izin vermemi istedi. Açıkçası kararına saygı duyuyorum ve kendisi için karar verme hakkına sahip olduğuna inanıyorum. Ayrıca kendini öldürmenin en iyi yolunu bulmak için yardım istedi. Ona yardım etmeyi düşündüm ama bir suç işlemekten ya da suça teşvik etmekten korkuyorum.

Etik olarak ne yapılmalı? (Ve evet, etik ve yasal davranışlar arasında farklılıklar olabileceğini anlıyorum.)
– İsim gizlendi, Kuzey Karolina

Etik uzmanından:

İkinizin de içinde bulunduğu durum için çok üzgünüm ve keşke bu kadar yaygın olmasaydı. Özerk bir yaşam için gerekli olan bilişsel işlevlerin kaybının bizi onurlu bir varoluş olasılığından mahrum bıraktığına karar verme hakkına sahip olduğumuza katılıyorum. İşte bu yüzden eğer böyle bir şey olursa hayatımıza son verecek planlar yapma hakkımız olduğunu düşünüyorum. Maalesef bu gerçekleştiğinde durumumuzu fark edemeyebiliriz, planlarımızı gerçekleştiremeyebiliriz. Ötenazi yasalarına sahip olan eyaletler bile (sizinkinin aksine), karar verme kapasitesi zayıf olan hastalara bu tür yardıma izin vermez – bu, yaşayan bir vasiyetle güvence altına alınamaz.

Bu genel prensipler ve koşullar davanıza nasıl uygulanıyor? Kocanızın hayatına son vermesine yardım etmenin yasal olup olmadığı konusunda yorum yapmayacağım – ya şimdi, zihinsel olarak hâlâ yeterliyken ya da daha sonraki bir tarihte, artık öyle olmayacağından korktuğunda. (Bir avukat, eyaletinizin yasaları göz önüne alındığında, desteğinizin ayrıntılarının yasal maruziyetinizi nasıl etkileyeceğini size anlatabilir.) Demek istediğim, kocanızın hayatına son vermesinin ahlaki açıdan yanlış olmadığıdır. istiyor.

Ancak bir eylemin yanlış olduğunu inkar etmek, o eylemin mutlaka akıllıca olduğu ya da aceleyle yapılması gerektiği anlamına gelmez. Şu anda kocanız aceleci davranma eğiliminde olabilir; perişan halde, utanmış ve babasının kaderini paylaşma ihtimalinden korkmuş olabilir. Yaşlı erkeklerin kendilerini öldürme olasılığı yaşlı kadınlara göre çok daha yüksektir ve bunun bir nedeni cinsiyet normlarıyla ilgili olabilir; Erkekler başkalarına daha fazla güvendiklerinde özellikle aşağılanmış hissedebilirler. Gerçek şu ki, sayısız insan, gözle görülür düzeyde bilişsel gerileme yaşarken değerli hayatlar yaşıyor. Sevgiyi, hatta neşeyi alıp verme yeteneğine sahipsiniz. Ve eğer durum böyleyse, açıkların ne zaman tam demansa dönüşeceğini tahmin etmek imkansızdır. Daha uzun istikrar dönemleri olabilir. Kocanızın henüz yeterli durumdayken hazırlayacağı ileri bakım planlaması, ona en azından tıbbi geleceği üzerinde bir miktar kontrol sağlayabilir. Bu arada, mevcut sakatlığının, varlığının kendisine veya onunla ilgilenenlere hiçbir değer sunmadığı anlamına gelmediğini hatırlamasını rica ediyorum.

Okuyucular yanıt veriyor

Geçen haftanın sorusu, insan hakları sicilinin zayıf olduğu bir ülkede tatil yapmaktan endişe duyan bir okuyucudan geldi. Şöyle yazdı: “Kocam ve ben artık emekliyiz ve uzun süredir ertelenen, hayatta bir kez yapılabilecek gezilere çıkmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Maalesef istek listemizin en başında yer alan ülkede otoriter bir hükümet ve zayıf bir insan hakları sicili var. … Turizm dolarlarımız doğrudan yerel turizm endüstrisini ve geçimleri buna bağlı olan insanları destekleyecektir. Ama aynı zamanda dolaylı olarak iktidardaki rejimi de destekleyeceğinden korkuyoruz. Etik sonuçları nasıl değerlendireceğiz?”

Etik uzmanı cevabında şunları kaydetti: “Ziyaretlere karşı olan argüman, aslında kötü bir rejimi uzattığınız anlamına gelmiyor (herhangi bir etki mikroskobik olacaktır); Aksine, kötülük yapanların refahına katkıda bulunmak doğası gereği üzücüdür. … Diyelim ki, şu anda o ülke nüfusunun güvenilir temsilcileri tarafından desteklenen ve oradaki koşulların iyileştirilmesi üzerinde olumlu bir etkisi olan veya olabilecek bir boykot var. Durum böyleyse boykota saygı duymalısınız. Oylamada olduğu gibi, kişisel girdinin sonuç üzerinde çok az etkisi olsa bile, siyasi bir sürece katılmak iyi olabilir.” (Sorunun tamamını okuyun ve tekrar yanıtlayın.) Burada.)

Etik uzmanına katılıyorum
. Hükümetin nüfusun tamamını temsil etmesi zorunlu değildir. Amerika Birleşik Devletleri’nde siyasi bir sonucun insanların ziyaretlerini yeniden gözden geçirmesine neden olmasını istemiyorum. Var

Boykota izin ver
Tanrıların gidip gitmeme kararı kişisel ahlaki sorumluluğu ortadan kaldırır. Larry

Ayrı bir sorun
Amerikalıların söz konusu ülkeye seyahat etmesinin güvenli olup olmadığıdır. İlgili ülke için bir seyahat tavsiyesi olmadığından emin olmak için Dışişleri Bakanlığı’nın listesini kontrol edin ve eğer öyleyse bunu göz ardı etmeyin. Sizi sonuçlardan korumak için başkalarının risk almasını gerektirebilecek pervasız kararlar vermek, doğası gereği etik dışıdır. Anna

Ek bir faktör
Uçakla uzun mesafe yolculuğunun çevreye son derece zararlı olduğu unutulmamalıdır. Küresel ısınma konusunda ciddi endişe duyan herkes, yalnızca zevk amaçlı seyahatlere çıkmayı yeniden düşünmelidir. ışın

Kocam ve ben
emekli ve on yıl önce demokratik hükümetin yerini askeri diktatörlüğe bırakan kendi ülkesinde yaşıyor. İstediğiniz destinasyonu mutlaka ziyaret edin ve mümkünse tüm işinizi küçük otellere, marketlere, yerel mağazalara ve sokaktaki insanlara bırakın. Lüks otellerden, restoran zincirlerinden, büyük tur operatörlerinden ve otokratlara ve onların zengin dostlarına ait olduğunu düşündüğünüz diğer şirketlerden kaçının. İşinizi ve ilginizi büyük ölçüde takdir eden büyüleyici insanlar tarafından ödüllendirileceksiniz. Douglas

İntihar düşünceleriniz varsa 988’i arayın veya mesaj gönderin veya 988 İntihar ve Kriz Yaşam Hattı’na ulaşın. SpeakingOfSuicide.com/resources ek kaynakların listesi için. Gitmek Burada Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kaynaklar için.