İş güvenliği, eğitimin temel şartı Bagno a Ripoli'de doğdu

Sevilay

Yeni Üye
Toskana Bölgesi başkanı, Bagno a Ripoli'nin (Fi) işyeri güvenliği eğitimi temel sözleşmesinin ilk imzacısıdır. Belge bu sabah Dünya İşyeri Güvenliği Günü münasebetiyle Floransa metropol bölgesinin Belediye Binasında düzenlenen bir kamu girişimi sırasında sunuldu.

Şart, USL Toscana Centro şirketinde önleme teknisyeni olan Ripoli vatandaşı Matteo Micheli'nin bir fikrinden doğdu ve işyerinde güvenliğe olan bağlılığı nedeniyle 2021'de İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Şövalyesi unvanını aldı. Hem kamu hem de özel sektördeki şirketlerin ve kurumların hizmetinde bir pusula görevi görme hırsına sahiptir.

Bu sabah ayrıca Bagno a Ripoli belediye başkanı ve geçen Şubat ayından bu yana taslak üzerinde çalışan yaklaşık 50 seçmen de taslağı imzaladı.

Bölge Başkanı, bu yolun Toskana'dan başlamasından gurur duyduğunu ve Bagno a Ripoli Tüzüğü'nün olağanüstü bir ekip çalışmasının sonucu olduğunun altını çizmek istediğini söyledi. Başkan için bu, İtalyan Anayasası'nın emirlerine uygun olarak, önleme ve eğitim kültürüne giderek daha fazla özen göstererek, güvenli bir şekilde çalışmanıza olanak tanıyan bir toplum için ilham kaynağı olacak ciddi ve derinlemesine bir iştir. Bu girişim yalnızca resmi bir belge olmayıp, herkesin işçilerin haklarını ve refahını korumaya yönelik somut taahhüdünü somutlaştırır; her işçiye yönelik önemli bir taahhüttür. İş yerinde güvenlik yalnızca yasa ve düzenlemelere uyma meselesi değildir, aynı zamanda herkesin sürekli çalışmasını gerektirir. Başkan, onurlu ve güvenli çalışmanın, daha adil ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmenin temel taşlarından biri olduğunu hatırlatarak sözlerini tamamladı.

Şart, 5 bölüme (temel ilkeler, konular, eğitim planlaması, eğitim sunumu, değerlendirmeler) bölünmüş kırk dokuz maddeden oluşmaktadır. İşyerinde güvenlik, hijyen ve sağlık eğitiminin doğru, etik, sorumlu ve sürdürülebilir olması için temel ilkelerini tanımlar; Eğitim planlamasının, etkililiğinin değerlendirilmesine yönelik kriterlerin ve önleme kültürünün yayılmasının merkeziliğini tesis eder.

İşyeri güvenliği uzmanları, sendikalar ve mesleki kategoriler, kurumlar ve girişimcilerden oluşan “kurucu” grubun bir parçası, iki yasama meclisinin eski milletvekili Antonio Boccuzzi'ydi ve Aralık 2007'deki Thyssenkrupp felaketinden hayatta kalan tek kişiydi. yedi işçinin hayatı. Torino'dan bağlanan onun görevi, belgeyi imzalamadan önce Şart'ın giriş kısmını okumaktır.

1 Mayıs'tan itibaren Şart'a çevrimiçi olarak herkesin erişebileceği http://cartafondamentaleformazione.it adresinden ulaşılabilir.

Not. Basın bülteni, 8 ve 9 Haziran 2024 Avrupa ve idari seçimleri için seçim mitinglerinin çağrılması sırasında alınan eşit şartlara ilişkin hükümlere uygun olarak kişisel olmayan bir biçimde hazırlanmıştır.