“Forever Chemicals”a ilişkin yeni kuralların yürürlükten kaldırılması

Seksenler

Yeni Üye
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl çalıştığına dair perde arkası bilgiler sunuyor.

Tencere seti. Diş ipi. Şampuan.

PFAS olarak bilinen perfloroalkil ve polifloroalkil maddeler bu eşyalarda ve diğer yüzlerce ev ürününde bulunur. PFAS'lara “kalıcı kimyasallar” denir çünkü tamamen parçalanmazlar. Isıya, yağa, grese ve suya dayanıklıdırlar. (PFAS kimyasallarının ilk kullanımlarından biri, 1940'larda Teflon pişirme kaplarında yapışmaz madde olarak kullanılmıştır.) Ancak PFAS'a maruz kalma, diğer nedenlerin yanı sıra kanser, karaciğer hasarı ve doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Daha da kötüsü, kimyasallar duşlarımıza, lavabolarımıza ve bardaklarımıza da bulaştı; 2023'te yapılan bir araştırma, ülkenin musluk suyunun neredeyse yarısında PFAS tespit etti. Ancak iyi haberler de var: Çevre Koruma Ajansı ilk kez PFAS'ı düzenliyor. Bu ay EPA, belediye su sistemlerinin musluk suyundan altı kimyasal maddeyi kalıcı olarak uzaklaştırmasını gerektireceğini duyurdu.

Haber'ın iklim muhabiri Lisa Friedman, yeni kurallar hakkında yazdı. Yakın zamanda yapılan bir sohbette Bayan Friedman, iklim haberlerindeki çalkantılı ayı, düzenlemelerin uygulanmasını nelerin engelleyebileceğini ve düzenlemelerin ritminin 15 yıl içinde nasıl geliştiğini tartıştı. Bu röportaj düzenlendi ve özetlendi.

Bu an ne kadar anlamlı?

Bu gerçekten büyük bir olay. EPA, içme suyumuzdaki bazı PFAS kimyasallarının sıfıra yakın seviyelere indirilmesini gerektiren kuralları benimsemiştir. Ancak PFAS kimyasallarının ortadan kaldırılması zordur ve bunu yapmak pahalı bir süreç gerektirir. Su tesisleri için oldukça büyük bir baş ağrısı olacak.

Geçen hafta Başkan Biden'ın yönetimi bunlardan birini engelledi Alaska'da planlanan endüstriyel yol ve genişleme planlarını açıkladı Kaliforniya'daki iki ulusal anıt. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde bu kadar çok iklim politikası değişikliğinin gerçekleşmesinin bir nedeni var mı?

Musluk suyunda PFAS ile ilgili düzenlemeler ilk olarak geçen yıl önerildi, ancak Kongre İnceleme Yasası adı verilen ve Kongre'ye federal kurumlar tarafından yayınlanan yeni düzenlemeleri yürürlükten kaldırması için en az 60 yasama günü veren belirsiz bir yasa var. Cumhuriyetçiler Senato'nun kontrolünü ele geçirirse ve Donald Trump başkanlığı kazanırsa kurallar kolaylıkla yürürlükten kaldırılabilir.

Pek çok otorite başkanlık seçimlerinde ne olacağını bilmediğinden, ihtiyatlı davranarak kurallar koymaya çalışıyor.

EPA, kamu su sistemlerinin PFAS açısından sularını izlemek için üç yılı olduğunu ve PFAS seviyelerinin standartları aşması durumunda yeni teknolojiyi kurmak için ilave iki yılı olduğunu söyledi. Bu zaman dilimi göz önüne alındığında, potansiyel bir Trump yönetimi bu kuralları tersine çevirebilir mi?

Kesinlikle. Dikkat edilmesi gereken nokta, kuralların kaldırılmasının bir gecede gerçekleşmeyeceğidir. Bir düzenlemenin yürürlüğe konması ne kadar uzun sürüyorsa, çoğu zaman bir düzenlemenin geri alınması da o kadar uzun sürer. Ancak Trump yönetimi düzenlemeleri zayıflatmak veya ilerlemelerini yavaşlatmak için başka adımlar da atabilir.

Pek çok okuyucu bu habere sert tepki gösterdi. Bu seni şaşırttı mı?

Yazıma yapılan yorumların bu kadar ayrıntılı olduğunu görmek şaşırtıcıydı. Öncelikle iklim değişikliği hakkında yazıyorum ve bu konu hakkında çok tutkulu ve düşünceli insanlar var. Ancak bu hikaye beni gerçekten etkiledi ve bu, yorumlarda da ortaya çıktı. Şirketler arasında bu tür bir düzenlemenin neden daha önce hiç bulunmadığına dair çok fazla öfke ve soru var.

Beat'inizin en büyük zorluğu nedir?

Bence en büyük zorluk, ister karbon vergisi ister enerji santrali düzenlemeleri olsun, karmaşık konuları açıklamaktır. İnsanlara her şeyin neden önemli olduğunu nasıl göstereceğinizi bulmak eğlenceli ama aynı zamanda zorlayıcıdır.

Gazetecilik geçmişiniz nedir?

Yaklaşık 15 yıldır iklim değişikliği üzerine çalışıyorum. Times'a katılmadan önce, şimdi Politico'nun bir parçası olan Climatewire'da editördüm. Orada iklim değişikliğinin dünyanın en fakir ülkelerinden bazıları için ne anlama geldiğini yazdım ve Kopenhag ve Paris'teki Birleşmiş Milletler iklim müzakerelerini ele aldım.

İklim değişikliği konusuyla tesadüfen karşılaştım. Bunu bir yıl boyunca yapabileceğimi düşündüm. On beş yıl sonra hâlâ yeni şeyler öğreniyor ve keşfediyorum.

İklim gazeteciliği bugün 15 yıl öncesinden farklı mı görünüyor?

Gazeteciliğin manzarası değişti. İklim değişikliğini haber yapmaya başladığımda haber kuruluşlarında iklim haberlerini yapan belki bir ya da iki muhabir vardı. İklim haberlerinin hak ettiği ilgiyi görmesi biraz zaman aldı. Artık The Times'ta devasa bir iklim ekibimiz var. Washington Post ve Associated Press'in iklim ekipleri var. İklim hikayeleri sıklıkla Times'ın ön sayfasında yer alıyor. İklim sorunları ve yapılması gerekenler konusunda çok daha büyük bir farkındalık olduğunu düşünüyorum.