Değişen bakış açısına sahip bir psikedelik muhabiri

Seksenler

Yeni Üye
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl çalıştığına dair perde arkası bilgiler sunuyor.

Haber'ın Sağlık ve Bilim bölümünde psychedelic tıp üzerine çalışan bir muhabir olarak, sıklıkla dikkatimi çeken uyuşturucular deneyimli her psikonotun aşina olduğu ilaçlardır: ketamin; L.S.D; psilosibin veya “sihirli mantarlar”; ve Molly veya Ecstasy olarak da bilinen MDMA.

Bu psikoaktif maddelerin çoğu onlarca yıldır olmasa da yıllardır araştırma konusu olmuştur. Giderek artan sayıda bilimsel kanıt, bu ilaçların depresyon, madde bağımlılığı ve yeme bozuklukları da dahil olmak üzere bazı zihinsel sağlık sorunlarını tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu öne sürüyor.

Ancak psychedelics üzerine yapılan araştırmalar, Orta Afrika'nın yağmur ormanlarına özgü bir bitkiden elde edilen bir ilaç olan ibogaini büyük ölçüde göz ardı etti.

Geçtiğimiz üç yıl boyunca, bu konuyla ilgili araştırmacılarla röportaj yaptım ve ara sıra ibogainden söz eden, genellikle hem umut hem de tehlike çağrıştıran bir tonla konuştum. Uyuşturucuyla doğrudan çalışan az sayıda uzman, onu güçlü bir bağımlılık bozucu olarak görüyor; opioid yoksunluğunun acı verici semptomlarını bastırabilen ve onu tekrar kullanma dürtüsünü bastırabilen bir ilaç. Bir dizi küçük çalışmaya göre birçok hasta, tek bir terapi seansından sonra uzun süreli ayıklığa ulaşabildiklerini bildiriyor. (İlaç Amerika Birleşik Devletleri'nde yasa dışı olmaya devam ediyor; birçok hasta ibogain tedavisi için yurt dışına seyahat ediyor.)

Ancak dezavantajları var. Bir ibogain yolculuğu stresli olabilir. Bazı hastalar etkileri 24 saate kadar hissedebilirler.

Ayrıca 1990'dan 2020'ye kadar ibogaine bağlı 30'dan fazla ölüm rapor edildi; bunlardan bazıları ciddi kardiyak aritmilere veya nadir durumlarda ölümcül kalp durmasına yol açabilen düzensiz kalp atışına atfedildi. Bu riskler, Gıda ve İlaç İdaresi'nin 1990'larda ibogainin crack kokain bağımlılığını tedavi etme potansiyeline ilişkin daha fazla çalışmayı durdurmasına neden olmak için yeterliydi.

Pek çok psikedelik araştırmacı ibogaini yalnız bıraktı.

Ancak daha sonra Kentucky'de psikedelik araştırmaların sıkı sıkıya bağlı dünyasını heyecanlandıran bir girişim geldi. 2023 yılında eyaletin Cumhuriyetçi başsavcısı tarafından toplanan bir komite, ibogain araştırması ve ilaç geliştirmeye 42 milyon dolar harcama teklifini değerlendirdi. Para, devletin ilaç şirketlerinden opioid ödemeleri yoluyla almayı beklediği fonlardan gelecek.

New York'ta psychedelic tıp alanında uzmanlaşmış bir avukat olan bir arkadaşımın arkadaşı Adriana Kertzer, teklifi tartışmak için beni kahveye davet etti. Kasım ayında Bayan Kertzer, komisyon başkanı W. Bryan Hubbard ile temasa geçti. Bay Hubbard'ın psychedelics konusunda çok az deneyimi vardı, ancak ibogainin opioid bağımlılığını tedavi etme potansiyeli hakkındaki raporları okuduktan sonra ilgisini çekti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin felaketten sarsılan bir bölgesi olan Batı Virginia-Kentucky sınırı yakınındaki Appalachia'da büyüyen Bay Hubbard, “Çaresizdim ve umut verici olabilecek her olasılığı araştırmam gerektiğini hissettim” dedi. opioid salgını. “Katliamı ilk elden gördüm”

Amerika Birleşik Devletleri'nde Mayıs 2022 ile Mayıs 2023 arasında ölümcül aşırı dozda uyuşturucu vakalarının sayısının 112.000'i aşması ve fentanil gibi opioidlerin bu rekora katkıda bulunması nedeniyle, ibogaine daha yakından bakmak için doğru zaman gibi görünüyordu.

Kasım ayının sonlarında, zarar azaltma çalışanları, iyileşen opioid kullanıcıları ve hâlâ bağımlılıktan etkilenen kişilerle görüşmek üzere Louisville, Kentucky'ye gittim. Tanıştıklarım arasında lisede oksikodon kullanmaya başlayan ve daha sonra eroine dönen 37 yaşındaki Jessica Blackburn de vardı. Bayan Blackburn beş farklı yatılı tedavi kliniğinde zaman geçirdi ve bağımlılığını tedavi etmek için Suboxone gibi tıbbi müdahaleleri denedi. Sekiz yıl önce ibogaini deneyene kadar hiçbir şey onun ayık kalmasına yardımcı olmamıştı. O zamandan beri herhangi bir opioid almadı.

Mevcut tedavi seçeneklerinin sınırlamaları göz önüne alındığında, Louisville'de konuştuğum birçok kişi umut verici herhangi bir tedavinin dikkate alınması gerektiği konusunda hemfikirdi.

Peki ya ibogainin kalp riskleri?

Bay Hubbard tehlikelerin azaltılabileceğinden emindi. Beni bu konu üzerinde çalışan bilim adamlarıyla buluşturdu. Bunlar arasında Dr. Miami Üniversitesi'nde opioid kullanım bozukluğu olan 300'den fazla hastayı tedavi etmek için ibogain kullanan deneyimli bir ibogain araştırmacısı olan Deborah Mash; Dr. Travmatik beyin yaralanmaları ve bağımlılık sorunları olan 1000'den fazla gaziyi tedavi etmek için ibogain kullanan bir program olan Mission Within'in tıbbi direktörü Martín Polanco; ve Dr. Stanford Üniversitesi'nden sinir bilimci Nolan Williams, ibogainin kalp risklerini azaltmaya yönelik önlemleri vurgulayan bir çalışmayı yayınlamaya hazırlanıyor.

Hepsi ibogaine bağlı ölümlerin, kardiyovasküler sorunları olan kişilerin taranması ve ibogainin tıbbi bir ortamda uygulanmasının sağlanmasıyla etkili bir şekilde tedavi edilebileceği konusunda ısrar etti.

Psikedelik tıp hakkında haber yapmak, alanın hala nispeten genç olduğu, az sayıda kapsamlı çalışmanın olduğu ve savunucuların bazen nefes nefese bunları savunabildiği göz önüne alındığında sinir bozucu olabilir.

The Times'ın sağlık ve bilim ekibindeki gazeteciler, bilimin önünde umuda öncelik verme konusunda temkinli davranıyor. Makaleyi yazarken editörlerim ve ben, ibogainin görünürdeki vaadini bariz risklerine karşı tartmaya özen gösterdik.

Bu ay yayınlanan makale uzmanlardan çoğunlukla olumlu tepkiler aldı. Yorumlar bölümünde, aralarında ibogain tedavisi gören kişilerin de bulunduğu 100'den fazla okuyucu, federal düzenleyicilerin bir gün ilacın araştırılmasına izin verebileceği yönündeki umutlarını dile getirdi.

Yeni seçilen Kentucky Başsavcısı Russell Coleman onların iyimserliğini paylaşmıyor. 13 Mart'ta Bay Coleman, Komisyon'un ibogain girişimini etkili bir şekilde sonlandırdı.

Bay Hubbard yılmadı. Geçen ay, ibogain araştırmasını finanse etmek için opioid ödeme parasını kullanmaya yönelik benzer bir girişim için Ohio Eyalet Hazine Bakanlığı'nda çalışmaya başladı. Yarım düzine başka eyaletin de aynı şeyi yapmakla ilgilendiğini ifade ettiğini söyledi.

Ben de önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu büyüleyici saykodeliği yakından takip edeceğim.