Çifte çıraklık, İtalyan-Alman Ticaret Odası ile anlaşma yenilendi

Sevilay

Yeni Üye
Toskana Bölgesi ve İtalyan-Alman Ticaret Odası (AHK Italien), ikili çıraklık anlaşmasını 2025 yılına kadar yeniliyor; bu, gençlerin eğitimi ve işe yerleştirilmesinde eğitim kurumlarının ve işverenlerin sinerji içinde faaliyet gösterdiği bir mesleki eğitim modelidir.

Anlaşma, iyi uygulamaların paylaşılmasını teşvik etmeyi amaçlayan müdahalelerin uygulanmasını desteklemek, Avrupa düzeyinde bir referans noktası olan Alman ikili modelinin kalite standartlarına göre metodolojiler ve araçlar benimsemek amacıyla 2020 yılında doğdu. Bu yenilemeyle hedeflerini, 2023 sonbaharında Bölge Konseyi tarafından onaylanan ve sosyal ortaklar, Bölgesel Okul Ofisi ve Toskana üniversite kurumlarıyla ortaklaşa imzalanan “Bölgesel Çıraklık Kalite Şartı”nın uygulanmasını da kapsayacak şekilde genişletiyor.

Şart, kaliteli çıraklık eğitimlerini, yani iyi düzenlenmiş, sürdürülebilir, sömürücü koşulların hiçbir zaman oluşmaması için adil ücret ödenen, gerçek anlamda kapsayıcı ve her türlü ayrımcılıktan ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden arınmış çıraklık eğitimlerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır; Tanınmış niteliklerin elde edilmesine ve istihdam olanaklarının iyileştirilmesine yol açan eğitim kursları.

İlk üç yılın iyi uygulamaları ve anlaşmanın yenilenmesi, Floransa'daki Palazzo Strozzi Sacrati'de gerçekleşen ve tarım alanında uzmanlaşmış üstün teknoloji enstitüsü Grosseto'da bulunan ITS EAT'in yaklaşık 50 öğrencisinin katıldığı etkinliğin merkezinde yer aldı. -gıda sektörü, “Lidl 2 kariyeriniz”in baş kahramanları, süpermarket zincirinin Toskana'nın başkentinde Orta İtalya bölgesi için yarattığı en iyi çıraklık uygulamaları. Etkinliğe, diğerlerinin yanı sıra İtalyan-Alman Ticaret Odası Genel Müdürü Joerg Buck ve Eğitim, Öğretim ve Çalışmadan Sorumlu Meclis Üyesi Alessandra Nardini katıldı.

Meclis üyesi Nardini açılış konuşmasında, İtalyan-Alman Ticaret Odasına ve yetkili bölge ofislerine teşekkür ederek, “Bu anlaşma, onaylamak ve yeniden başlatmak istediğimiz bir işbirliği modelidir” dedi. Meclis üyesi şöyle devam etti: “Çıraklık bugün ülkemizde çok az bilinen bir araçtır, ancak büyük fırsatlar sunmaktadır ve bu nedenle onun bilgisini ve kullanımını teşvik etmeliyiz”. “Nardini'ye göre bu yenileme, Toskana Bölgesi olarak çıraklık eğitimimizin kalitesini daha da artırmak için verdiğimiz taahhütle tamamen tutarlıdır; bunu Avrupa düzeyinde bir referans olan Alman modeline bakarak yapıyoruz.” Uyumsuzluk olgusu mevcuttur ve önemsizleştirilemez veya basitleştirilemez.Buna benzer deneyimler, kız ve erkek çocukların bağlanmak istediklerini ancak bunu yapabilmek ve iyi, istikrarlı, güvenli ve kaliteli olanı arzulayabilmek için onlara daha iyi araçların garanti edilmesi gerektiğini göstermektedir. iş”.

“Lidl ile başlatılan projenin yayılmasına olanak sağlayan Toskana Bölgesi ile işbirliği ve diğer bölgesel ortaklıklar, AHK Italien olarak aktif olarak desteklediğimiz bir kılcallık olan ikili eğitimin ülkemizde onaylanması için temel teşkil ediyor. Meclis üyesi Jörg Buck şöyle konuştu: “Giderek daha fazla şirketin nitelikli personel bulmakta zorlandığı bir bağlamda, ikili modelin anahtarının tam olarak şirketlerin eğitim sürecindeki aktif rolü olduğunu ekledi. Yol başlatıldı Şirket tarafından çıraklar sözleşmeye bağlı olarak ilk günden itibaren şirkete entegre edilir.Eğitim içerikleri bireysel gerçekliğin özel ihtiyaçlarına göre özel olarak yapılandırılır ve sertifikalı uzmanların varlığı sayesinde teknik bilgi pratik bir şekilde aktarılır. Bu, genç yeteneklerin gelişimine gerçekten yatırım yapmamıza olanak tanıyan, derinlemesine yapılandırılmış bir model ve Lidl ile başlatılan yol gibi bir proje, İtalya'da ulusal standartlarla yürütülen ikili eğitimin mümkün olduğunu gösteriyor.”

Anlaşmanın ilk baskısında hayata geçirilen iyi uygulamalar arasında, liman lojistik sektöründe ikili eğitimi desteklemek amacıyla Livorno Belediyesi'nde ve Livorno bölgesindeki ikili, Toskana ve Alman ağında çıraklık eğitimine ilişkin teknik tablo oluşturuldu. Ayrıca, anlaşma yoluyla, şarap teknisyeni çıraklığı ve ITS çıraklık yolları gibi bazı ikili yolların başlangıç aşaması desteklendi ve aynı zamanda eğitim ve şirket eğitmenlerinin eğitimi de sağlandı.