Barış Gönüllüleri akıl sağlığı politikası nedeniyle dava açtı

Seksenler

Yeni Üye
Lea Iodice, Barış Gönüllüleri’nin başvurusunu kabul ettiğini ve kendisini toplum sağlığı çalışanı olarak Senegal’e göndereceğini öğrendiğinde çok heyecanlandı. Bu güzel haberi oda arkadaşlarıyla, ailesiyle ve en sevdiği profesörüyle paylaştı ve SnapFitness adlı bir spor salonunun yöneticisi olarak işteki son gününün hayalini kurdu.

Yaklaşık bir ay sonra, Barış Gücü Tıbbi Hizmetler Ofisi’nden, anksiyete tedavisi gördüğü için teklifinin iptal edildiğini belirten bir mektup aldığında yıkıldı. Ara sıra panik ataklarını yönetmek için terapi almasına rağmen, hiçbir zaman psikiyatrik ilaç almamış, hastaneye yatmamış ya da herhangi bir şekilde kendine zarar vermemişti.

Çevrimiçi başvuru portalında görünen mektupta, “Tıbbi olmayan iznin nedeni, size şu anda belirsiz bir kaygı bozukluğu tanısı konmuş olmasıdır” yazıyor. “Nabız artışı, mide bulantısı gibi kaygı belirtilerinizin, askerlik sırasında ortaya çıkması muhtemel stres dönemlerinde tekrarlandığını belirtmişsiniz.”

Bayan Iodice internette araştırma yaparken deneyiminin alışılmadık olmadığını keşfetti. Yıllar boyunca Barış Gönüllüsü adayları, anonim takma adlar altındaki notları karşılaştırarak, depresyon ve anksiyete gibi yaygın rahatsızlıklar da dahil olmak üzere zihinsel sağlık geçmişi nedeniyle diskalifiye edildiklerine dair hikayeler anlattılar.

Bu uygulama, Barış Gönüllüleri’ni, federal fon alan programlarda ayrımcılığı yasaklayan Rehabilitasyon Yasası’nı ihlal ederek engelli başvuru sahiplerine karşı ayrımcılık yapmakla suçlayan, bu hafta federal mahkemede açılan bir davanın konusunu oluşturuyor.

ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesinde toplu dava statüsü isteyen dava, Barış Gönüllüsü’ne davetleri akıl sağlığı nedenleriyle iptal edilen dokuz kişinin ifadelerini içeriyor. Dava, bu kararların makul düzenlemeler veya mevcut tıbbi kanıtlara dayalı bireysel yargılar dikkate alınmadan alındığını iddia ediyor.

Bir Barış Gücü yetkilisi yaptığı açıklamada, devam eden dava hakkında yorum yapamayacağını söyledi ancak “gönüllülerin sağlığı, emniyeti ve güvenliğinin Barış Gücü’nün en büyük önceliği olduğunu” ekledi.

Sağlık Hizmetleri Ofisi müdür yardımcısı Jim Golden, yaptığı açıklamada, “Ajansın, gönüllülere hizmetleri sırasında gerekli ve uygun tıbbi bakımı sağlamak konusunda yasal bir sorumluluğu var” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri’nde kolaylıkla yönetilen pek çok sağlık sorunu (akıl sağlığı hizmetleri dahil) Barış Gönüllüleri’nin görev yaptığı bölgelerde tedavi edilemeyebilir.”

Ajansın bireyin ihtiyaçlarını destekleyip destekleyemeyeceğini belirlemek için her adayın tıbbi geçmişinin ayrı ayrı değerlendirileceğini söyledi.

Davadaki üç davacının isimleri mahkeme dosyalarında yer almıyor. Ancak diğer Barış Gücü başvuru sahipleri, geri çekilen teklifleri hayatlarının zor bir dönemine indirilen büyük bir darbe olarak tanımladılar, üniversite sonrası planlarını sorguladılar ve ailelerine, arkadaşlarına ve destekçilerine, üniversiteden ayrıldıklarını ailelerine, arkadaşlarına ve destekçilerine açıklamaya zorladılar. akıl hastalığına.

Davaya dahil olmayan ve şu anda 26 yaşında olan Bayan Iodice, “Bu şekilde kovulmak gerçekten yürek parçalayıcıydı” dedi. “Başlangıçtaki değersizlik duygusunun üstesinden gelmek uzun bir süreç gerektirdi.”

Barış Gücü, kabul edilen başvuru sahiplerini yurtdışına göndermeden önce, özel bakımın bulunmadığı yerlerde sağlık krizlerine maruz kalmamalarını sağlamak için tıbbi olarak tarar. Benzer taramalar Dışişleri Bakanlığı ve orduda da yapılıyor.

Ancak bu yönergeler hak aktivistlerinin baskısı altındadır. Bu yılın başlarında Dışişleri Bakanlığı, 16 yıl önce açılan toplu davada, başvuru sahibinin Dışişleri Bakanlığı’nın herhangi bir yabancı pozisyonunda sürekli tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymadan çalışabilmesi yönündeki işe alım şartına itiraz etmek için 37,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. tedavi.

Kongre Araştırma Servisi’nin son rakamlarına göre, Barış Gönüllüleri son yıllarda 60’tan fazla ülkeye yaklaşık 7.000 gönüllü gönderdi. Tıbbi ruhsatlandırma sistemi üzerinde yapılan bir inceleme, 2006 yılında yaklaşık 450 başvuranın tıbbi gerekçelerle hizmetten men edildiğini ortaya çıkardı.

Bryan Schwartz Law ile birlikte davacıları temsil eden Bazelon Ruh Sağlığı Hukuku Merkezi’nin hukuk direktörü Megan Schuller, “Başlangıçta bu yönergelerden bazılarının ne kadar geniş ve eski göründüğüne şaşırdım” dedi.

Salı günü açılan davanın taraflarından biri olan ve damgalanmanın istihdam olanaklarını etkileyeceğinden korktuğu için isminin göbek adıyla verilmesini isteyen 22 yaşındaki Teresa, geçen Ocak ayında Meksika’da İklim Konusunda Farkındalığın Artırılması kampanyasına başvuran gönüllü bir pozisyona kabul edilmişti. değiştirmek.

Mart ayında, planlanan ayrılışından önce, daha önce anksiyete ve depresyon tedavisi görmesi nedeniyle tıbbi muayenesinin başarısız olduğu söylendi. Karara itiraz etti ancak reddedildi.

Pek çok öğrenci gibi kendisinin de salgının izolasyonuyla mücadele ettiğini, terapiye katıldığını ve 2020’de antidepresan kullandığını, bu tedavilerin kendisini Barış Gönüllüleri’nde görev yapmaktan diskalifiye edebileceğini düşünmediğini söyledi.

“Bir yanım ‘Bu olamaz’ diye düşündü” dedi. “Üniversitede geçirdiğim süre boyunca akıl sağlığıyla mücadele etmeyen tek bir kişiyi tanımıyorum.”

Kendisine izin verilmediğini bildiren mektupta, terapistinin 2021’de kaydettiği tüm semptomların “aktif kaygı semptomları, artan kalp atış hızı, hareketsiz oturamama, hayır diyememe” olduğunu söyledi. Üniversite mezuniyetini çevreleyen haftaları defalarca Meksika’ya gitmeyeceğini söyleyerek geçirdi.

Şu anda avukat yardımcısı olmak için eğitim gören Teresa, “İnsanlara içeri girdiğinizi ve ardından zihinsel durumunuz nedeniyle reddedildiğinizi söylemek gerçekten utanç verici” dedi.

Davanın bir diğer tarafı, damgalanma endişesi nedeniyle göbek adıyla anılmasını isteyen 34 yaşındaki Anne’ye, Moğolistan’daki Barış Gönüllüleri’nde üniversite düzeyinde öğretim görevlisi olarak bir pozisyon teklif edildi.

Bir röportajında, tıbbi izin belgelerinde 15 yaşındayken iki kez intihara teşebbüs ettiğini açıkladığını söyledi. Ancak o zamandan bu yana değişim öğrencisi olarak yurt dışında yaşadı ve bir daha intihar girişiminde bulunmadan on yıldan fazla bir süre devlet okulunda İngilizce öğretmeni olarak çalıştı.

Kasım ayında gelen ret mektubunda intihar davranışının tekrarlaması açısından yüksek risk altında olduğu belirtildi. Karara itiraz etmeye çalıştı ancak reddedildi.

Lise son sınıf öğrencisi Anne, “Hayatınızın yarısı önce olmuş bir şeyi inkar ettiğinizde, bu dürüst olmanızın cezası gibi geliyor ve kendinizi geçmişin kaçamayacağınız bir parçası gibi hissetmenize neden oluyor” diyor. “Çok üzgündüm. Kafam karışmıştı ve bunu nasıl yapacağımı, bu rüyayı nasıl kurtaracağımı bulmaya çalışıyordum.”

Politikayla ilgili şikayetler yıllardır çevrimiçi forumlarda kaynamakta ve 2019’da Change.org’da bir imza kampanyasına konu olmuş ve bu yıl Ulusal Barış Gücü Derneği tarafından yönetilen bir haber sitesi olan Worldview dergisinde rapor edilmiştir.

2019 YouTube videosunda kendi reddini ve başarılı itirazını ayrıntılarıyla anlatan 33 yaşındaki Jade Fletcher-Getzlaff, “Başvuru sahipleri tıbbi izinle ilgili deneyimleri konusunda giderek daha açık hale geliyor” dedi.

Her dağıtım dalgası sırasında, akıl hastalığı nedeniyle diskalifiye edilen başvuru sahiplerinden beş ila 10 arası soruşturma aldığını söyledi.

Kamboçya’da Barış Gücü gönüllüsü olarak görev yaptıktan sonra öğretmenlik yaptığı Japonya’dan yaptığı bir röportajda, “Daha fazla insan terapiye başvurdukça ve bu konular hakkında daha açık bir şekilde konuştukça, bunların daha sık gündeme geldiğini düşünüyorum” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genç yetişkinler arasında kaygı ve depresyonun yaygınlığı son yıllarda keskin bir şekilde arttı.

2020’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yapılan bir araştırma, 18 ila 24 yaş arası yetişkinlerin yüzde 63’ünün, tüm yetişkinlerin ise yüzde 31’inin zihinsel sağlık belirtileri bildirdiğini ortaya çıkardı. Genç yetişkinler ayrıca zihinsel sağlık tedavisine daha fazla ihtiyaç duyduklarını ifade etti: 19 ila 25 yaşları arasındaki yetişkinlerin yüzde 41’i, tüm yetişkinlerin yüzde 26’sına kıyasla karşılanmamış ihtiyaçları olduğunu bildirdi.

Şu anda Fas’ta Barış Gönüllüsü olarak görev yapan 24 yaşındaki Kirstine Schatz, aile doktorunun tavsiyesi üzerine altı ay boyunca yaygın olarak kullanılan bir antidepresan olan sertralin kullandığı için başlangıçta tıbbi izninin reddedildiğini söyledi.

Başvurudan yedi ay önce ilaçlarını almayı bıraktığını ve hiçbir zaman akıl sağlığına ilişkin bir teşhis alamadığını söyledi. Ancak kendisine, Barış Gönüllüleri’nin stresli ortamının hastalığın nüksetmesini tetikleyebileceği gerekçesiyle tıbbi izninin reddedildiği söylendi.

Bayan Schatz, altı aydır ilaç tedavisini bıraktığını ve durumunun stabil olduğunu vurgulayarak karara itiraz etti. Karar bozuldu. Ajansı inceleme politikalarını değiştirmeye çağırdı. “Akıl sağlığına yönelik eski tutumları nedeniyle pek çok muhteşem insanı kaçırıyorlar” dedi. “Yıl 2023. Bunu öğrenmelisin.”

Bayan Iodice ilk reddine hiçbir zaman itiraz etmedi ve halen genel müdür olduğu SnapFitness’ta bulunuyor. Senegal’deki Barış Gücü’nde görev yapmasına engel olmuş olsa da terapiden pişman olmadığını söyledi.

“Terapiye gitmeden önce başvursaydım bunu yapardım ama bence çok daha kötü bir çalışan olurdum” dedi. “Benim bakış açıma göre ben daha güçlü bir insanım. Kendimi daha iyi tanıyorum. Bununla nasıl başa çıkacağımı biliyorum.”