Nijeryalı Bir Doktorun Aşılara Eşit Erişim İçin Mücadelesi

dunyadan

Aktif Üye
Nijeryalı Bir Doktorun Aşılara Eşit Erişim İçin Mücadelesi
Bu röportaj, bugün dünyada gelişen önemli hikayelere önemli katkılarda bulunan kadınların altını çizen en son Kadın ve Liderlik özel raporumuzun bir parçasıdır. Konuşma düzenlendi ve kısaltıldı.

Dr. Nijerya merkezli bir bulaşıcı hastalık uzmanı olan Ayoade Alakija, Afrika Birliği’nin Aşı Dağıtım Birliği (AVDA) eş başkanıdır. Aralık 2021’de Yodi lakaplı Dr. Alakija, Dünya Sağlık Örgütü’nün Kovid-19 Araçlarına Erişim olarak bilinen küresel girişimi için Covid-19 testlerine, tedavilerine ve aşılarına adil erişimi hızlandırmakla görevlendirildi. Hızlandırıcı . Yüksek gelirli ülkeleri tanımlamak için “küresel kuzey” ve düşük ve orta gelirli ülkeleri tanımlamak için “küresel güney” terimini kullanıyor.

Pandemi boyunca, özellikle Afrika’da aşı eşitsizliği konusunda eleştirel davrandınız. DSÖ genel müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus sizden Covid-19 Araçlarına Erişim (ACT) Hızlandırıcısının özel temsilcisi olmanızı istediğinde nasıl hissettiniz?

ACT Accelerator’ın bazı çıktılarında en kritik seslerden biri olmuştum. Ben aşı eşitsizliği için 1 numaralı ajitatör olmuştum. Bu yüzden ilk düşüncem, “Aman Tanrım, hepsi benden nefret edecek” oldu.

Statükonun sarsılmasıydı; kümeste bir tilki. Tedros yapıp yapamayacağımı sormak için beni aradığında, “Doğru numarayı aldın mı?” Dedim. Sonra “Oh, hayır, hayır, hayır,” dedim. Bu yüzden, “Sesine ihtiyaç var, dümenine ihtiyaç var” diyerek bunun hakkında düşünmemi istedi.

Kocamla konuştum ve dedi ki, “Yodi, küresel güneyden gelenlerimizin duyulması gerektiğini söyleyerek ön saflarda yer aldın. . Seni o masaya davet ettiler, hayır diyemezsin.”

Dr. Ayoade Alakija, daha fazla kadını iktidar pozisyonlarına getirme yaklaşımı hakkında: “Yani size masada yer vermezlerse, bir sandalye çekin,” dedi. “Ve eğer yer açmazlarsa, o zaman masaya geç.” Kredi… Alaye M

Rolünüzün anlamı nedir?

Günde 16 ila 18 saat çalışırım, hükümetlere, sağlık bakanlarına, maliye bakanlarına ve ACT Accelerator yöneticilerine tavsiyelerde bulunur, AVDA meslektaşlarıyla aşı sevkiyatları, teslimatları ve darboğazları konusunda koordinasyon sağlarım. Ayrıca aşı eşitliği ve sağlık hizmetleri araçlarına adil erişim konusunu savunmak için üstlendiğim konuşmalar ve medya çalışmaları da var.

Aşı eşitliğini nasıl sağlarız?

Küresel güneydeki yaşamlara, küresel kuzeydeki yaşamlara verdiğimiz değerin aynısını verdiğimizde. Bunu ancak insanların Mombasa’da veya Kibera’da artık Londra veya New York’ta var olmayan hastalıklardan ölmesinin normal olmadığını düşündüğümüzde başarabiliriz. Birbirimize aynı değeri verdiğimizde. Çünkü şu anda, “Afrika’da durum o kadar da kötü değil. Belki de onları gerçekten aşılamamıza gerek yoktur. Yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolup taştığını görmüyoruz.” Bunun nedeni yoğun bakım ünitelerinin olmaması, çünkü sağlık merkezlerinin olmaması. Çünkü insanlar sessizce ölüyor.

Klinik kariyerinize HIV ve AIDS hastalarıyla çalışarak başladınız, ardından 20’li yaşlarınızın başında halk sağlığı alanında yüksek lisans yapmaya karar verdiniz. Kariyerinizin başlarında herhangi bir engelle karşılaştınız mı?

London School of Hygiene and Tropical Medicine’e halk sağlığı okumak için başvurduğumda, “Bu kurs dünyanın farklı ülkelerinden gerçekten üst düzey kamu görevlileri, bakanlar veya daimi sekreterler için. Çok gençsin bu yüzden seni bu kursa kabul etmiyoruz.”

Çok kızdım. O sırada kocam ve ben Londra’da yaşıyorduk, bu yüzden okula yürüdüm ve o sırada Richard Feachem olan dekanı görmek istedim. Mektubu masaya fırlattım ve “Bunun anlamı ne? Yapmak istediğim şey bu ve başvurduğum şeyi yapana kadar da gitmiyorum.” Koltuğuna oturdu ve “Dünyayı yöneteceğin günü gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. Daha sonra beni kabullerde birine yönlendirdi.

Konu dünyanın Covid-19 yanıtına geldiğinde, güçlü konumlarda daha fazla kadına duyulan ihtiyaç konusunda sesiniz yükseldi. Bunu nasıl başaracağız?

Küresel sağlık liderlerinin erkek olması bu pandemi sırasında yüzüme o kadar çok tokat attı ki. Pek çok kadın 2 numara olma eğilimindedir, bu nedenle karar verme gücüne, sese pek sahip değiller.

Ruanda’da bir konferanstaydım ve genç kadınlar için yaptığım bu mentorluk seansına kendilerini davet eden bir grup erkek vardı. Ve odadaki tek masanın tam önünde duruyorlardı. Bu yüzden her birinin omzuna dokundum ve “Özür dilerim” dedim. Ve bana baktılar ve umursamaz bir şekilde, “Ah, evet, merhaba” dediler.

Böylece aralarından ayrıldım ve bir sandalyeye, sonra da bir masaya tırmandım. Konferans patlak verdi. Mikrofonu aldım ve “Tam burada, bahsettiğimiz şey bu” dedim. Bir sandalye çekseniz ve bir nevi sohbete kibarca girseniz bile size ‘ha?’ dercesine bakarlar”

Yani size masada yer vermezlerse, çekinin. bir sandalye kadar. Ve eğer yer açmazlarsa, masaya geç.

Covid’in özellikle Afrika’da kadınların ve kızların yaşamlarını orantısız şekilde etkilediğine inanıyor musunuz?

Burada çocuk yaşta evliliklerle devam eden başka bir sessiz salgın daha var – insanlar Covid’in ekonomik etkisi nedeniyle kızlarını satıyor. İnsanlar ailelerini besleyemezler, bu yüzden gitmesi gereken kızlardır.

Aşılar için bile, topluluklardaki önceliklendirme, ülkede birkaç aşı varsa ve insanlar gidip onu almaya istekliyse, adam gidip alacak demektir. Ama kadın yapmaz.

Daha fazla aşıyı nasıl silahlandırabiliriz?

Tereddüt kadar basit değil. Tereddüt, güvenin bir işlevidir – sistemlere güven, hükümetlere güven. Daha düzenli, daha tutarlı, öngörülebilir bir aşı tedariki olması gerekiyor.

Sağlık sistemlerinin daha geniş anlamda güçlendirilmesine de bakmalıyız. Bu, aşı teslimatımızın ve bir sonraki salgına veya bir sonraki pandemiye hazırlığımızın veya sadece hayata hazırlanmamızın bir parçası olmalı, gerçekten.