Monitor, Somali’de Artan Ölümlere Rağmen Bunun Henüz Bir Kıtlık Olmadığını Söyledi. Bazı Nesne.

dunyadan

Aktif Üye
Monitor, Somali’de Artan Ölümlere Rağmen Bunun Henüz Bir Kıtlık Olmadığını Söyledi. Bazı Nesne.
BAIDOA, Somali – Açlıktan ölenlerin dev mülteci kamplarına akın ettiği, kuraklığın harap ettiği Somali’de kıtlık gibi görünüyor.

Sessizliğin, evladını kaybetmiş annelerin feryatlarıyla bozulduğu Somali’nin yetersiz beslenme koğuşlarında, kıtlık gibi geliyor.

Yine de küresel açlığı izlemekten sorumlu uluslararası örgüt, Salı günü yayınladığı bir raporda, Somali’de son 40 yılın en kötü kuraklığının tetiklediği korkunç krizin, en azından şimdilik, bir kıtlık teşkil etmediğini açıkladı.

IPC olarak bilinen Entegre Gıda Güvenliği Aşaması Sınıflandırması adlı kuruluş, Somali’nin en kötü etkilenen bölgelerindeki koşulların resmi olarak kıtlık ilan etmek için gereken eşiğe yaklaştığını, ancak bu eşiği geçmediğini belirledi. Ancak, meteorologların beklediği gibi, kuraklık önümüzdeki bahara kadar uzarsa, o zaman bir kıtlık olması muhtemeldir.

“Daha da korkunç sonuçlar yalnızca geçici olarak önlendi” dedi.

Birleşmiş Milletler organları ve büyük yardım kuruluşları tarafından kontrol edilen IPC’nin suskunluğu alışılmadık bir durum değil: Son on yılda yalnızca iki kez, 2011’de Somali’de ve 2017’de Güney Sudan’da kıtlık ilan etti. Yardım çalışanlarının yaygın olarak adlandırdığı gibi, “dikkati harekete geçirebilen ve en önemlisi, çok büyük miktarlarda bağışın kilidini açabilen” duygusal bir yankı uyandırıyor. Sadece en aşırı durumlarda kullanılmalıdır, diye düşünür gider.

Ancak IPC’nin son değerlendirmesi karşısında kafalarının karıştığını söyleyen veya metodolojisinin kusurlu olduğuna inanan yardım çalışanları, doktorlar ve diplomatlara göre, Somali şimdiden bu en kötü senaryonun derinliklerine daldı.

IPC’nin kendi tahminlerine göre, yetersiz beslenen Somalililerin sayısı Ocak ayından bu yana iki kattan fazla artarak 5.6 milyona ulaştı ve bunların 214.000’i zaten kıtlık benzeri koşullarda. Kaç kişinin öldüğü bilinmiyor, ancak sayı hızla artıyor. Bir sözcü, Dünya Sağlık Örgütü’nün kuraklığa bağlı ölümlere ilişkin ilk tahminini önümüzdeki haftalarda yayınlayacağını söyledi. Yardım yetkilileri, daha fazla değilse de onbinlerce ölü sayısı bekliyor.

Kuraklık şiddetlenirken, on binlerce açlıktan ölmek üzere olan insan güney Somali’deki Baidoa çevresindeki kamplara akın etti. Kredi… The New York Times için Andrea Bruce

Amerikalı yetkililerin, sıradan bir kişinin kıtlık tanımına uyduğunu söylediği krizin ciddiyeti ile IPC’nin buna bu adla hitap etmeyi reddetmesi arasındaki fark, yardım uzmanları arasında büyüyen bir tartışmaya yol açtı.

IPC 30 ülkede çalışıyor ve açlık ölçümünde uzun süredir altın standart olarak kabul ediliyor. Ancak bazıları bunun Somali’de tam resmi görüp görmediğini sorguluyor.

Ekstrem Hava Durumu Hakkında Daha Fazlasını Okuyun

• Ekoturizm: İklim değişikliği Amerikan ekonomisini yeniden şekillendirirken, New Mexico doğal güzelliğinden yararlanmaya çalışıyor. Ancak aşırı hava koşulları engel olmaya devam ediyor.
  • Geri Dönüş Kursu: Uzun süredir aşırı su bolluğuyla şekillenen bir ülke olan Hollanda, aniden kuraklıkla karşı karşıya. Nüfusu, güvenliğe giden yolu tasarlamayı umuyor.
  • Kurumak:Geniş erişimi ve güçlü akıntılarıyla tanınan Mississippi Nehri, on yıllardır görülmemiş seviyelere ulaştı, nakliye yollarını tıkadı ve içme suyu kaynaklarını tehlikeye attı.
  • Duman Kirliliği:Yeni araştırmaya göre, orman yangınlarından çıkan duman son on yılda kötüleşti ve Batı hava kalitesinde Temiz Hava Yasası kapsamında yapılan onlarca yıllık iyileştirmeleri potansiyel olarak tersine çevirdi.
Kuraklıktan kötü bir şekilde etkilenen bölgeler, uluslararası yardım gruplarının orada çalışmasını ve kuraklığın etkileri hakkında eksiksiz bilgi toplama çabalarını engelleyen İslamcı El Şebab militanları tarafından kontrol ediliyor. Baidoa çevresindeki genişleyen kamplarda yapılan görüşmelerde, bu bölgelerin sakinleri, birçoğunun köylerinde veya yollarda öldüğünü söyledi.

Diğerleri suçlunun iklim değişikliği olduğunu söylüyor. IPC, kıtlığı saptamak için, genellikle üç ila altı ay gibi kısa sürelerde açlık, yetersiz beslenme ve ölüm oranlarını ölçer. Ancak Somali’deki ve Etiyopya ve Kenya dahil olmak üzere daha geniş Afrika Boynuzu’ndaki kuraklık şimdi üçüncü yılına giriyor.

Uzmanlara göre sonuç olarak, Somalililer kıtlık ilan etme eşiğinin hemen altına düşen bir oranda ölüyorlar – ancak o kadar uzun bir süre boyunca kıtlık kadar çok insanı öldürebilir.

Somali’deki BM Çocuklara Yardım Fonu’nun eski bir yetkilisi olan ve şimdi IPC’nin bulgularını inceleyen bağımsız bir komitenin parçası olan Peter Hailey, “Sistemin bir sorunu var,” dedi. “Sınırları aşmasak bile Somali zaten cehenneme döndü. Çok sayıda insan ölüyor ve geçim kaynaklarını kaybediyor ve görünüşe göre bu durum gelecekte de devam edecek.”

Hailey, bu gidişle, bu krizin, 260.000 Somalili’nin öldüğü 2011’deki kıtlık kadar insanı öldürebileceğini söyledi.

Eşek arabaları, Somali’deki yoğun kuraklık nedeniyle yerinden edilmiş ailelere su getiriyor. Mevsimsel yağmurlar art arda başarısız olduğu için suyun fiyatı yükseldi. Kredi… The New York Times için Andrea Bruce

IPC’nin küresel operasyonlarını yöneten José Lopez, bir röportajda, çalışmalarının gerçeklere ve bilimsel analizlere dayandığını vurguladı. Yüzlerce yetkilinin kamplardan ve kuraklığın vurduğu bölgelerden en son verileri topladığını söyledi. Kıtlık ilan etmeme kararı öznel izlenimlerle değil, rakamlarla belirlendi.

“Sonuçlarımızın her zaman kamuoyunun veya paydaşların düşündükleriyle uyuşmadığını biliyorum, ancak bunlar kesinlikle kanıtlara dayanıyor” dedi.

Ancak Bay Lopez, IPC’nin metodolojisi hakkında büyüyen tartışmayı da kabul etti. “Bu, farkında olduğumuz bir konu” dedi ve grubun yönetim kurulunun değişiklikleri yakında değerlendirmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Salı günü yayınlanan raporda IPC, yardım gruplarının hızlı tepkisinin bu sonbaharda daha önceki kıtlık tahminlerini boşa çıkarmış olmasına rağmen, mühletin geçici olduğunu tespit etti.

Devam eden kuraklık, El Şebab militanlarına karşı mücadele ve dış yardımda beklenen azalma gibi faktörlerin birleşimi, etkilenen nüfusun 2023’ün başlarında 6,3 milyona ve Nisan’dan itibaren 8,3 milyona yükselmesine neden olacak – yaklaşık yarısı. Somali’nin nüfusu.

Bu noktada, Baidoa’nın çevresi de dahil olmak üzere bir avuç bölgenin muhtemelen resmi bir kıtlığa gireceği söylendi.

Buna rağmen, giderek artan sayıda yardım kuruluşu, şimdi bir kıtlık ilan edilmesi gerektiğini söylüyor.

Uluslararası Kurtarma Komitesi Doğu Afrika Acil Durumlar Direktörü Shashwat Saraf, “Bu, milyonlarca insanın yaşamıyla ilgili” dedi. “Şimdi devam etmemiz önemli.”

Tartışma, iyisiyle kötüsüyle, kıtlık etiketinin kalıcı gücünü yansıtıyor. Batı’da, 1984 Etiyopya kıtlığının korkunç acısını ve Live Aid bağış toplama konserlerinin ünlüler tarafından yönlendirilen savunuculuğunu çağrıştırıyor.

Yardım grupları için bir kıtlık, bir krizi rakip felaketlerin üzerine çıkarır.

Büyük ağlardan televizyon ekipleri kıtlık bölgelerine koşuyor. Bu görüntülerden etkilenen vatandaşlar, bağış toplama çağrılarına yanıt olarak milyonlarca dolar bağışlıyor. Politikacılar onun dikkatini çekiyor. Hükümetler cüzdanlarını açar.

Geçen ay Baidoa’da World Vision tarafından yönetilen yetersiz beslenen çocuklar için bir merkez. Kredi… The New York Times için Andrea Bruce

BM’nin Somali’ye yönelik yardım fonu, 2011’de bir kıtlığın ilan edilmesinden sonraki günlerde iki katına çıktı – bu krizin ciddiyeti zaten iyi bilinmesine rağmen. Somalililer bu tereddütün bedelini ödedi: Daha sonra kurbanların yarısının resmi beyanda bulunulmadan öldüğü ortaya çıktı.

Siyaset de bir etken. IPC, kıtlığın teknik tespitini yapsa da, birinin açıklanması nihai olarak ulusal hükümetlerin vereceği bir karardır. Birçoğu bu beklentiden hoşlanmıyor, hatta açlığı askeri amaçlar için kullanmıyor – son aylarda, Etiyopya ve Güney Sudan liderleri, açlığı bir savaş silahı olarak kullandıklarına dair yenilenen suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Somali Devlet Başkanı Hassan Şeyh Mahmud, görünüşe göre bunun fonları diğer önceliklerden saptıracağından korktuğu için kıtlık ilan etme konusundaki çekingenliğini dile getirdi. Ancak yetkilileri, bilimin ana rehberleri olduğunda ısrar ediyor.

Somali’nin kuraklık elçisi Abdirahman Abdishakur geçen ay “Bunda siyaset yok, sadece veri var” dedi.

Dikkat ve kaynaklardaki artış göz önüne alındığında, bir kıtlık ilan etmenin çok az dezavantajı var gibi görünebilir. Ancak uzmanlar gerçeğin daha karmaşık olduğunu söylüyor.

Güney Sudan, Yemen, Nijerya ve Haiti gibi ülkelerde çok sayıda açlık krizi yaşanıyor. BM yardım sorumlusu Martin Griffiths geçtiğimiz günlerde 53 ülkede en az 222 milyon insanın bu yılın sonuna kadar gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalacağını ve bunun 45 milyonunun açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Ancak her kriz bir kıtlık değildir ve yardım grupları ile bağışçıların en muhtaç durumları belirlemek için ortak bir standarda ihtiyacı vardır – 2004’te IPC’nin kurulmasının nedenlerinden biri. “Aksi takdirde,” dedi Bay Lopez, “herkes kıtlık ilan edebilir. veya herhangi bir siyasi nedenle bir kıtlığı gizleyin.

Yine de bir kıtlığın tespiti bilim kadar bir öznellik meselesidir. Bay Hailey, üzerinde anlaşmaya varılan eşik değerlerin, “dünyanın ne düşündüğü konusunda” ahlaki bir seçimi etkili bir şekilde temsil ettiğini söyledi. Ve doğru verileri elde etmek zorlu bir iştir.

Baidoa’daki Barraka 2 Kampında, dokuz aylık hamile olan Noorta Adam, geçen ay yeni gelenlerin çadırlarını kurmalarına yardım etmek için gönüllü oluyor. Kredi… The New York Times için Andrea Bruce

Somali’nin Baidoa kasabasında, yardım görevlileri yeni gelen mültecilerden Şebab’ın elindeki bölgelerdeki durumun bir resmini topluyor. Ancak aç ve çaresizler her zaman doğru bilgi için iyi kaynaklar değildir, derler. Alışılmadık derecede uzun süren kuraklık, bağışçıların bir kıtlığın nasıl belirleneceğine ilişkin kendi varsayımlarını sorgulamasına neden oldu.

İngiltere’nin Somali Büyükelçisi Kate Foster, “Bilinmeyen bir bölgedeyiz” dedi.

İnsani yardım ortaklarını yabancılaştırmaktan kaçınmak için adının açıklanmaması koşuluyla konuşan üst düzey bir ABD yetkilisi, IPC’nin çalışmalarını övdü, ancak en son bulgularının “sistem artık çalışıyorsa” sorgulanmaya başladığını söyledi.

Mülakatlarda birçok uzman, bir kıtlık ilanına yoğun bir şekilde odaklanmanın, dikkati yaygın ıstıraptan ve zaten olmakta olan ölümden uzaklaştırdığından yakınıyordu. IPC’ye göre en az 1,5 milyon Somalili zaten “dördüncü aşamada” – tam olarak kıtlık değil, ancak yaygın ölümlere neden olacak kadar.

Bay Lopez, “Kıtlığın ilan edilmesini beklemek doğru bir yaklaşım değil” dedi.

Kötüleşen durum, Somali’deki yardım grupları için bir muamma yarattı ve aciliyet duygusu yaratmak için dillerini geliştirmelerine, ancak koşulsuz ‘F-kelimesini’ kullanmaktan vazgeçmelerine neden oldu.

Yardım çalışanı Bay Saraf, “Dilini ‘kıtlık tahmini’nden ‘kıtlık riski’ne ve ‘kıtlığa yakın’ olarak değiştirmeye devam ediyoruz” dedi. “Ama bu, mesajı karıştırıyor ve kaynakların gelmesini engelliyor. Başınızın üzerinde sallanan bir kılıç gibi – herkes onun düşmesini bekliyor.”

Birçok Somalili için önemli olan, daha fazla yardımın ne kadar çabuk geleceğidir.

Baidoa’nın ana hastanesinde Dr. Said Yusuf, yetersiz beslenmiş, hasta bebeklerle dolu bir koğuşa her gün en az sekiz hasta kabul ediyor. Çoğu zaman, anne babaların sağlık görevlilerine bilinçsiz çocuklarını kontrol altına aldıklarını söyledikleri bohçalarla geldiklerini söyledi.

Ancak doktorlar bohçaları açtıklarında çocuğun çoktan ölmüş olduğunu görürler.

“Lütfen,” dedi Dr. Yusuf. “Müdahale olacaksa, daha fazlası kaybolmadan önce şimdi gelmelidir.”

Geçen ay Baidoa’da ülke içinde yerinden edilmiş insanlar için bir mezarlıkta yeni mezarlar sopa ve taşlarla işaretlendi. Kredi… The New York Times için Andrea Bruce