Etiyopya, Savaşın Tahrip Ettiği Tigray Bölgesinde ‘İnsani Ateşkes’ Bildirdi

dunyadan

Aktif Üye
Etiyopya, Savaşın Tahrip Ettiği Tigray Bölgesinde ‘İnsani Ateşkes’ Bildirdi
NAIROBI, Kenya — Etiyopya hükümeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, milyonlarca kişinin aç olduğu ve gıda yardımının yetersiz kaldığı kuzey Tigray bölgesinde 17 aydır savaştığı güçlerle “insani ateşkes” olarak adlandırdığı şeyi duyurdu. Aralık ayından beri teslim edildi.

Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesindeki ölümcül çatışma, Etiyopya ordusunu Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile isyancılarla karşı karşıya getirdi ya da TPLF’nin TPLF liderleri ateşkes raporlarına hemen yanıt vermediler, ancak uzun süredir Etiyopya hükümeti bölgeye yardım erişimini engelliyor.

Etiyopya hükümeti, hemen yürürlüğe giren tek taraflı ateşkesi ilan ederken, harekete geçtiğini çünkü Tigray’den binlerce insanın yardım istemek için sınır bölgelerine akın etmeye başladığını söyledi.

“Yardıma muhtaç olanları alan ve onlara yardım eden topluluklar tarafından gösterilen kardeşlik bağını ve dayanışmayı görmek yüreklendirici olsa da, hükümet, durumun ihtiyacı olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için acil önlemler alması gerektiğine inanıyor. Hükümet, Twitter ve Facebook’tan yaptığı açıklamada, bulundukları yerlerden yardım alabiliyorlar” denildi.

Etiyopya’da Kasım 2020’de başlayan savaş, binlerce kişinin ölümüne neden oldu, iki milyondan fazla insanı evinden etmek zorunda bıraktı ve kitlesel insanların odak noktası oldu. etnik temizlik, katliamlar ve cinsel şiddet dahil olmak üzere hak ihlalleri.

Savaşın başlangıcından itibaren, Tigray’de ve daha sonra komşu Afar ve Amhara bölgelerindeki çatışmalar, yardımın teslim edilmesini engelledi. Eski üst düzey BM insani yardım yetkilisi Mark Lowcock, geçen Mayıs ayında hükümeti yardım sevkiyatlarını engellemekle suçladı.

Etiyopya’da yardım kuruluşu Oxfam’ın direktörü Gezahegn Gebrehana, çatışmanın taraflarının gerilimi azaltmak ve yardıma sınırsız erişime izin vermek için bu anı kullanmaları gerektiğini söyledi.

Bay Gebrehana, e-postayla gönderilen bir bildiride “Bu hareketin daha fazla hayat ve geçim kaynağı gereksiz yere kaybolmadan önce sürdürülebilir ve kapsayıcı bir barışa yol açacağını umuyoruz” dedi.

Haziran 2021’de Mekelle’de acil gıda dağıtımı. Kredi… Finbarr The New York Times için O’Reilly

Tigray’da şu anda dokuz milyondan fazla insan gıda yardımına ihtiyaç duyuyor, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne göre Afar ve Amhara. BM insani yardım bürosu bu ay yayınladığı bir raporda, Tigray’daki nüfusun dörtte üçünün artık “hayatta kalmak için aşırı başa çıkma stratejileri kullandığını” söyledi.

Oxfam’a göre Afrika Boynuzu’ndaki ulus da şiddetli bir kuraklıkla boğuşuyor.

Hükümet, ihtiyaç sahiplerine yiyecek ve su dağıtımını hızlandırmak için yardım gruplarıyla birlikte çalışacağını söyledi. Ateşkesin çatışmanın sona ermesini kolaylaştıracağını umduğunu da sözlerine ekledi ve Tigrayan savaşçılarına “tüm saldırgan eylemlerden vazgeçmeleri ve komşu bölgelerde işgal ettikleri bölgelerden çekilmeleri” çağrısında bulundu.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ve Tigray hükümetinin resmi iletişimlerinden sorumlu Tigray Dış İlişkiler Ofisi, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Bu, Etiyopya hükümetinin savaşta ilk kez tek taraflı ateşkes ilan etmesi değil. Bunu ilk kez geçen Haziran, Etiyopya ordusunun Tigray’da bozguna uğratılmasından ve TPLF’nin Mekelle’yi geri almasından sonra yaptı. Ancak hükümet güçleri, TPLF savaşçıları ve müttefikleri arasında başka yerlerde yeniden çatışmalar alevlenmesinden çok uzun sürmedi.

Etiyopya’daki Savaşı Anlayın

Kart 1 / 6

Kalıcı bir çatışma. 4 Kasım 2020’de Başbakan Abiy Ahmed, en belalı siyasi düşmanı olan Tigray Halk Kurtuluş Cephesini yenmeyi umarak ülkenin kuzey Tigray bölgesinde askeri bir kampanya başlattı.

Asiler durumu tersine çevirdi. Abiy’in hızlı bir sefer sözü vermesine rağmen, Etiyopya ordusu Haziran ayında Tigray’dan çekilmek zorunda kaldığında büyük bir yenilgiye uğradı. Mücadele daha sonra güneye taşındı.

Tigrayan kuvvetleri yaklaşıyor. Ekim sonunda, Tigrayan isyancıları Addis Ababa yakınlarındaki iki kasabayı ele geçirdi. Başkent. Hükümet olağanüstü hal ilan etti ve vatandaşları silahlanmaya çağırdı.

Dronlar dengeyi bozar. 2021’in sonunda elde edilen bir dizi zafer, Etiyopya hükümetinin savaş alanındaki gücünü yeniden kazanmakta olduğunun sinyalini verdi. Basra Körfezi bölgesindeki müttefiklerden alınan bir savaş uçağı filosu, geri dönüşte belirleyici bir faktördü.

Her iki taraftaki vahşet. Kasım ayındaki bir Birleşmiş Milletler raporu, çatışmaya dahil olan tüm tarafların vahşet işlediğine dair kanıtlar sundu. Savaşın başlamasından bu yana, Etiyopya ve Tigrayan güçleri yargısız infazlar da dahil olmak üzere ihlaller yapmakla suçlanıyor.

Bir ateşkes. 24 Mart’ta Etiyopya hükümeti isyancı güçlerle “insani ateşkes” dediği şeyi açıkladı ve Aralık ayından bu yana gıda yardımının ulaştırılamadığı Tigray’den binlerce kişinin su baskınına uğraması nedeniyle hareket ettiğini söyledi. yardım arayan sınır bölgelerine.

Bu son ateşkesin duyurusu, ABD’nin Afrika Boynuzu özel elçisi David Satterfield’ın üst düzey yetkilileri ziyaret etmesinden birkaç gün sonra geldi. Etiyopya’da ve Tigray’a insani yardım ulaştırılması için bastırdı.

Perşembe günü, bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü e-postayla gönderilen bir bildiride ABD’nin Etiyopya hükümetinin kararını memnuniyetle karşıladığını ve “güçlü” desteklediğini söyledi.

Ancak diğer BM ve Batılı yetkililer, ateşkesin devam edeceğine dair şüphelerini dile getirdiler. Tigray’e yapılan yardım uçuşları hala engelleniyor ve Afar’daki birçok insan da yardım için çaresizken, Afar’daki milislerin yardım yardımının Tigray’e karayoluyla ulaşmasına izin verip vermeyeceği açık değildi.

Etiyopya’daki savaşın insani yardım çalışanları için de riskli olduğu kanıtlandı. Savaş başladığından beri bölgede çalışırken en az yedi kişi saldırıya uğradı ve öldürüldü. Geçen hafta yayınlanan bir New York Times soruşturması, geçen Haziran ayında Tigray bölgesinde Sınır Tanımayan Doktorlarla çalışan üç yardım görevlisinin vurulmasından Etiyopya askerlerinin büyük olasılıkla sorumlu olduğunu ortaya koydu.

Etiyopya’nın dışişleri bakanlığı sözcüsü Perşembe günü başkent Addis Ababa’da düzenlediği basın toplantısında bu raporu “temelsiz” olarak nitelendirdi. Sözcü Dina Müftü, hükümetin cinayetlerden pişman olduğunu ve soruşturmak için bir grup kurduğunu, ancak TPLF’nin

kontrolü altında olduğu için bölgeye erişim sağlayamadığını söyledi.