Etiyopya, Savaşın Tahrip Ettiği Tigray Bölgesinde ‘İnsani Ateşkes’ Bildirdi

dunyadan

Aktif Üye
Etiyopya, Savaşın Tahrip Ettiği Tigray Bölgesinde ‘İnsani Ateşkes’ Bildirdi
NAIROBI, Kenya — Etiyopya hükümeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, milyonlarca kişinin aç olduğu ve gıda yardımının yetersiz kaldığı kuzey Tigray bölgesinde 17 aydır savaştığı güçlerle “insani ateşkes” olarak adlandırdığı şeyi duyurdu. Aralık ayından beri teslim edildi.

Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesindeki ölümcül çatışma, Etiyopya ordusunu Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile isyancılarla karşı karşıya getirdi veya TPLF’nin TPLF liderleri ateşkes raporlarına hemen yanıt vermediler, ancak Etiyopyalıları suçladılar. hükümet bölgeye yardıma erişimi engelliyor.

Etiyopya hükümeti, hemen yürürlüğe giren tek taraflı ateşkesi ilan ederken, harekete geçtiğini çünkü Tigray’den binlerce insanın yardım istemek için sınır bölgelerine akın etmeye başladığını söyledi.

“Yardıma muhtaç olanları alan ve onlara yardım eden topluluklar tarafından gösterilen kardeşlik bağı ve dayanışmasını görmek yüreklendirici olmakla birlikte, Hükümet, durumun, ihtiyacı olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için acil önlemler alınmasını gerektirdiğine inanmaktadır. Hükümet, Twitter ve Facebook’tan yaptığı açıklamada, bulundukları yerlerden yardım alabiliyorlar” denildi.

Etiyopya’da Kasım 2020’de başlayan savaş binlerce kişinin ölümüne neden oldu, iki milyondan fazla insanı evinden etmek zorunda bıraktı ve halkın odak noktası oldu. etnik temizlik, katliamlar ve cinsel şiddet dahil olmak üzere büyük insan hakları ihlalleri.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne göre, Tigray ve komşu Afar ve Amhara bölgelerinde 9 milyondan fazla insanın gıda yardımına ihtiyacı var. BM insani yardım bürosu bu ay yayınladığı bir raporda, Tigray’daki nüfusun dörtte üçünün artık “hayatta kalmak için aşırı başa çıkma stratejileri kullandığını” söyledi.

Hükümet, ihtiyaç sahiplerine yiyecek ve su dağıtımını hızlandırmak için yardım gruplarıyla birlikte çalışacağını söyledi. Ateşkesin çatışmanın sona ermesini kolaylaştıracağını umduğunu da sözlerine ekledi ve Tigrayan savaşçılarına “tüm saldırgan eylemlerden vazgeçmeleri ve komşu bölgelerde işgal ettikleri bölgelerden çekilmeleri” çağrısında bulundu.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ve Tigray hükümetinin resmi iletişimlerinden sorumlu Tigray Dış İlişkiler Ofisi, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Duyuru, ABD’nin Afrika Boynuzu özel elçisi David Satterfield’ın Etiyopya’daki üst düzey yetkilileri ziyaret etmesinden ve Tigray Bölgesi’ne insani yardım ulaştırılması için baskı yapmasından birkaç gün sonra geldi.

Bu, Etiyopya hükümetinin savaşta ilk kez tek taraflı ateşkes ilan etmesi değil. Bunu ilk kez geçen Haziran, Etiyopya ordusunun Tigray’da bozguna uğratılmasından ve TPLF’nin Tigray bölgesinin başkenti Mekelle’yi geri almasından sonra yaptı. Ancak hükümet güçleri, TPLF savaşçıları ve müttefikleri arasında başka bir yerde çatışmalar yeniden alevlenmeden çok uzun sürmedi.