Demansa karşı empatiyi teşvik eden Naomi Feil 91 yaşında öldü

Seksenler

Yeni Üye
Naomi Feil, ailesinin çalıştığı, o zamanlar huzurevi olarak adlandırılan yere taşındığında yalnızca 8 yaşındaydı. Üniversiteye gidene kadar orada yaşadı ve deneme yanılma yoluyla yaşlı yetişkinleri nasıl rahatlatacağını ve onlarla nasıl iletişim kuracağını ilk elden öğrendi.

24 Aralık'ta 91 yaşında Jasper, Oregon'daki evinde öldüğünde, tüm kariyerini kafası karışmış yaşlı insanları ve onların bakıcılarını rahatlatmanın yollarını bulmaya adamıştı.

Kızı Vicki de Klerk-Rubin kanserden öldüğünü söyledi.

Bayan Feil, 24 yaşında bir sosyal hizmet görevlisiydi ve Cleveland'daki Montefiore huzurevindeki bir personel psikoloğu, doğrulama terapisi adını verdiği yöntemin temelini attığında “yaşlanma psikozu” teşhisi konulan bir grup hastayı bir araya getirdi.

Bayan Feil, kâr amacı gütmeyen Pleasant Hill, Oregon'daki Doğrulama Eğitim Enstitüsü'nün web sitesinde “O bize duyguların 'doğrulandığında' hafifletildiğini öğretti” dedi. “'Sakinlerinizi onaylıyor ve acılarını dindirmelerine yardımcı oluyorsunuz.' Sosyal hizmet öğrencileri bana ne yaptığımı sorduklarında “Doğrulama” cevabını verdim. Böylece yeni bir tür ilişki ortaya çıktı.”

Onun yöntemi, bakıcıların, gerçeği onlara dayatmaya çalışmak yerine, streslerini azaltmak ve onurlarını korumak için kafası karışmış insanlarla empati kurmasını gerektiriyor.

Bayan Feil (“hissetmek” olarak telaffuz edilir) sık sık “Birini onayladığınızda, onu olduğu ve olmadığı yerde kabul etmiş olursunuz” dedi. “Eğer onları kabul ederseniz, onlar da kendilerini kabul edebilirler.”

Yöntemlerini geliştirirken 1982 yılında kar amacı gütmeyen Doğrulama Eğitim Enstitüsü'nü kurdu. 2014 yılında kızı Bayan de Klerk-Rubin onun yerine geçene kadar bu işi yürüttü.

Alzheimer Derneği'nin kaliteli bakım ve psikososyal araştırmalardan sorumlu kıdemli direktörü Sam Fazio, bir telefon görüşmesinde “Kişi merkezli demans bakımı alanında öncüydü” dedi. “Bilişsel bozukluğu olan bir kişiyle bağlantı kurmanın anahtarı, onun bizim gerçekliğimizde bizimle tanışmasını beklemek yerine, onunla kendi gerçekliğinde tanışmaktır.”

Onların teorisi, terapötik aldatma adı verilen ilgili bir teori gibi, eleştirisiz değildi. Temel itiraz yalan söylemeyi hoş görmesidir. İngiliz Alzheimer Derneği şunları söyledi: “Demanslı bir kişinin sistematik olarak aldatılmasının nasıl özgün ve güvenilir bir ilişkinin parçası olabileceğini anlamakta zorlanıyoruz.” Diğerleri, yalan söylemenin veya hastanın sanrılarını gerçeklik olarak kabul etmenin, eğer bu doğruysa, haklı olduğunu savunuyor. hastanın yararınadır.

Hala bir fikir birliği yok.

Doğrulama Eğitim Enstitüsü'ne göre, 14 ülkede 9.000'den fazla kişi, başta demans olmak üzere bilişsel yetenekleri gerileyen insanlarla empati kurarak iletişim kurmak üzere eğitildi.

Bayan Feil iki kitap yazdı: “Doğrulama: Feil Yöntemi, Yönünü Kaybeden Yaşlı-Yaşlıya Nasıl Yardım Edilir” (1982) ve “Doğrulama Atılımı” (1993). “The Validation Breakthrough”un daha sonraki bir baskısında Bayan de Klerk-Rubin ile işbirliği yaptı.

O ve profesyonel bir film yapımcısı olan kocası Edward R. Feil, 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Koruma Kurulu'nun film siciline eklenen “Afazinin İç Dünyası” (1968) dahil olmak üzere bir dizi belgesel üzerinde işbirliği yaptı.

Gisela Noemi Weil, 22 Temmuz 1932'de Münih'te Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Beş yaşındayken ailesi, Nazi Almanyası'ndan Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçmıştı; burada babası Julius Weil, Cleveland'daki Montefiore Huzurevi'nin müdürü oldu ve annesi Helen (Kahn) Weil, evin sosyal hizmetler departmanının başına geçti. .

Oberlin, Ohio'daki Oberlin College'da ve Cleveland'daki Western Reserve Üniversitesi'nde (şimdi Case Western Reserve Üniversitesi) okuduktan ve 1956'da New York'taki Columbia Üniversitesi Sosyal Hizmet Okulu'ndan yüksek lisans derecesini aldıktan sonra Warren J. Rubin ile evlendi. Evlilikleri boşanmayla sonuçlandı.

Daha sonra Cleveland'a taşındı ve bu kez profesyonel ekibin bir üyesi olarak Montefiore Evi'ne döndü. 1963'te Bay Feil ile evlendi; 2021'de öldü.

Bayan Feil'in ilk evliliğinden olan kızı Bayan de Klerk-Rubin'in yanı sıra, bu evliliğinden başka bir kızı Beth Rubin hayatta kaldı; ikinci evliliğinden iki oğlu, Edward G. Feil ve Kenneth Jonathan Feil; altı torun; ve torununun torunu.

O ve Bay Feil, oğlu Edward'ın çiftliğinde yaşamak için 2015 yılında Ohio'dan Eugene, Oregon'a taşındılar; burada bilişsel gerileme yaşayan Bay Feil, tam zamanlı evde bakım, piyano dersleri, resim dersleri vb. aldı. Doğrulama terapisi.

Bayan Feil, 1960'ların başında 80 yaş üstü, yönelim bozukluğu olan insanlarla çalışmaya başladığında, onların gerçekle yüzleşmelerine yardımcı olmanın gerçekçi olmayan bir hedef olduğunu ve bunun hem bakıcıyı hem de engelli kişiyi hayal kırıklığına uğratacağını fark etti.

İlk kitabında “Herkes kendi hayal dünyasında sıkışıp kalmıştı” diye yazmıştı.

“Birlikte çalıştığım insanlardan takdiri öğrendim” diye ekledi. “Geçmişe giderek hayatta kalabilecek bilgeliğe sahip olduklarını öğrendim.”