Çocuk dostu bir okul. Öğretmen Lensi'nin günlükleri

Sevilay

Yeni Üye
Öğretmen sınıfa girdiğinde İtalya'nın coğrafi haritasının sanki güvenli bir mesafeden saygı gösterilmesi gereken bir nesneymiş gibi yüksekte asılı olduğunu fark eder. Öğrencilerinin ve öğrencilerinin gözleri için çok yüksek. Bunun üzerine eline bir çivi ve bir çekiç alıyor, söküyor ve herkesin kendi ülkesine dokunup keşfedebileceği, kendi bölgesine ve yaşadığı yere parmağını koyabileceği bir yere asıyor. Yaşayan coğrafya.

Buradaki fikir, okulun, yalnızca on yıl önce olduğu gibi, tam tersi değil, her gün okula giden kız ve erkek çocuklara uyum sağlaması gerektiğidir.

1948'den geçen yüzyılın yetmişli yıllarının başlarına kadar Visignano di Firenzuola, Torre di Montelupo, Pagnana ve Avane di Empoli, Ginestra Fiorentina ve Pillo di Gambassi'de ilkokul öğretmeni olan Liliana Lensi'nin büyük yenilikçi öğretim yolu küçük jestlerden başlıyor.

Bir eğitimci olarak deneyimi ve öğretime yenilikçi yöntemler getirme konusundaki bilinçli niyeti, bu ciltte yayınlanan aile arşivinde saklanan fotoğraflar, gözlemler, notlar ve çizimlerle dolu el yazısıyla yazılmış not defterleriyle kanıtlanmaktadır. İşte yine işimizin başındayız TAB Edizioni tarafından yayınlandı Floransa'da Palazzo Strozzi Sacrati'de Giani Bölgesi başkanının girişimiyle pedagog ve küratör Liliana Lensi'nin kızı Mariangela Giusti tarafından gazeteciler Agnese Fedeli ve Stefano Fabbri ile sanat öğretmeni Rebecca Fedeli'ye sunuldu. Floransa Saffi Enstitüsü.

Hızla değişen Toskana'da kişisel mesleki gelişim yolculuğunu ve genç bir öğretmenin öğrencilerine eşlik edebilecek öğretim yöntemlerini deneme kararlılığını anlatan, günlük yaşamın sınıfta geçirilen saatlerin bir parçası haline geldiği “okul haberleri” sayfaları “İlham verici” bir öğretmen olarak uyaranlar ve ilgi alanları sunan yeni bir gerçeklik.

Gündelik hayat okula girdi: Kasaba panayırı bir sokak satıcısının mesleği üzerine düşünmek için bir fırsattı, kar, buğdaya ve onun fiyatına dikkat etmek için bir sebepti, Arend Roland kuyruklu yıldızının geçişi, buğdayın daha derinlerine inmek için bir fırsattı. Olay gazete sayfalarından kesilip okunmak ve yorum yapılmak üzere masalara bırakılıyor.

Mariangela Giusti şunu ekliyor: “Öğretmen Lensi'nin günlükleri, Giovanni Gentile tarafından dikte edilen formülleri terk eden, öğrencilerin esasen öğrenme sürecinde pasif nesneler olduğu, Bakanlık tarafından geliştirilen yeni okul programlarını benimsemeye çağrılan o nesil öğretmenlerden bahsediyor. öğrenme. Amerikalı pedagog Carleton Wolsey Washburne'ün fikirlerinden esinlenerek Cumhuriyetin gelecekteki vatandaşlarını yetiştirmek için tasarlanan öğretim, hakların öznesi haline gelen ve diyalog yoluyla okul kariyerine aktif katılıma çağrılan kız ve erkek çocukların aktif katılımına dayanıyordu. ve kendini başkalarıyla ve çevrelerindeki dünyayla karşılaştırma alışkanlığı.

Onlardan ülkenin sivil yeniden inşasının kahramanları olmaya hazırlanmaları istendi. Liliana Lensi, diğerleri gibi, yeni eğitim modelini inanç ve şevkle uygularken, birçok öğretmen uzun yıllar boyunca ve önemli bir dirençle yeni yöntemlere uyum sağlamak için mücadele etti ve eğitim kurumunun getirdiği yenilikler nedeniyle, öğretim kurumunun fizyolojik nesilsel bir değişimi gerekliydi. savaş sonrası reform okul sistemi ve ardından diğerleri genel olarak benimsenmeye başlandı”.

“Sohbet etmek” günlük sayfalarında en çok tekrarlanan kelimelerden biridir. “Sessizlik” Gentile'nin mirasının bir parçasıydı ve Liliana Lensi öğrencilerinin, özellikle de kızların kendilerini ifade etme zorluklarını hemen fark etti. Öğretmen sorar, teşvik eder, diyaloğa ve fikir ve izlenim alışverişine alışır, pratik örnekler getirir, ancak on yıldan fazla bir süre sonra alışılmadık bir uygulama haline gelecek ve “deneysel” olarak tanımlanacak öğretim sistemlerini öngörür.

Liliana Lensi, derslerini yeni devlet sistemi, Anayasa ve her bir maddesinin anlamı üzerine düşüncelerine dahil ederek yurttaşlık eğitimi konularına büyük önem veriyor: “Çalışma üzerine kurulu Demokratik Cumhuriyet” ne anlama geliyor? Cumhurbaşkanının adını hatırlıyor musunuz?

“İlgi çekici bir okuma – diye ekliyor Stefano Fabbri – iki kitap bir arada. Öğrencilerin ve meslektaşların tanıklıklarına ayrılan ikinci bölüm, o yıllarda yürütülen eğitim çalışmalarına ilişkin yansımaları ekleyerek okulun otuz yıllık tarihinin ve İtalyan toplumundaki değişimin mesleklerle anlatıldığı ilk bölümü tamamlayıcı niteliktedir. sürekli ve hızlı bir evrim geçiren gelenekler, kültürel düzeyler ve zaman içinde değişen ve ülke olaylarının aynası haline gelen kız ve erkek çocukların rol ve profili.

Öğrencilerinin her biri farklı bir öğrenciydi ve Liliana Lensi'nin öğretimini her birinin ihtiyaçlarına daha iyi uyarlamak ve daha sonra öğrenciler için yararlı olan yansıma unsurlarını çıkarmak için bir başlangıç noktası olarak sık sık günlüklerine yazdığı kişisel bir iz taşıyordu. herkes.

Ve hepimizin, yıllar sonra bile, okul sıralarında oturan, tanışma şansına sahip olduğumuz Liliana Lensi gibi öğretmenlere şükran duymak için nedenlerimiz var.