Batı Afrika’daki Eski Asi İçin, Bağlılığı Hâlâ Rusya’ya Dayanıyor

dunyadan

Aktif Üye
Batı Afrika’daki Eski Asi İçin, Bağlılığı Hâlâ Rusya’ya Dayanıyor
BISSAU, Gine-Bissau – Ülkesi, sömürgecisine karşı verdiği acı kurtuluş savaşında savaşmak için silahlara ihtiyaç duyduğunda, onları sağlayan Sovyetler Birliği oldu.

Ülkesi savaşın yaralılarına bakmak için sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyduğunda, onu Sovyetler Birliği’nde hemşire olarak eğitmeye gönderdi.

Bu nedenle, şimdi Batı Afrika ülkesi Gine-Bissau’da bir milletvekili olan Joana Gomes, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı duyduğunda, bağlılığı en başından beri açıktı: Rusya ile olurdu, ancak bazen kayıyor ve hala buna hala diyor. Sovyetler Birliği.

72 yaşındaki Bayan Gomes, son yağmurlu bir öğleden sonra başkent Bissau’da evinde öğle yemeği hazırlarken, “Bağımsızlığımızı onların kollarıyla kazandık” dedi. “Onlar olmasaydı, bugün bile bağımsızlığımız olmazdı.”

Rusya, Şubat ayında Ukrayna’yı işgal ettiğinde, çoğu Afrikalı olmak üzere, küresel kınama konserinde bazı sesler yoktu. Rusya’nın eylemlerini kınamak için Birleşmiş Milletler’de çekimser kalan 35 ülkeden 16’sı Afrika’da ve hayır oyu veren beş ülkeden biri olan Eritre’deydi.

Birçok Afrika ülkesi için Moskova ile ilişkiler derinlere iniyor. Sovyetler Birliği, birçok Afrika kurtuluş savaşını destekledi ve Bayan Gomes gibi özgürlük savaşçılarına eğitim, eğitim ve silah sağladı. Neredeyse altmış yıl sonra, o unutmadı.

1964 yılında SSCB’de uçaktan indiğinde Gomes Hanım’ın sponsorlarının ilk işi eldivenlerini, çizgisini ve kalın bir paltosunu vermek oldu.

Joana Gomes, sağda ve 1968’de o zamanlar Sovyetler Birliği’nde olan Kiev’de hemşirelik eğitimi sırasında bir meslektaşı. Kredi… The New York Times için Ricci Shryock

14 yaşındaydı. O zamana kadar, on yıl süren bir savaşın ardından 1974’te Portekiz’den bağımsızlığını kazanan küçük bir Batı Afrika ülkesi olan Gine-Bissau’dan hiç ayrılmamıştı.

Ancak genç hayatı zaten drama, şiddet ve trajedi ile doluydu. Kurtuluş mücadelesinin açık sözlü bir savunucusu olan babası, Bayan Gomes 13 yaşındayken yoldaşlarından biri tarafından öldürüldü.

Kalbi kırık, savaşın ormanlık ön saflarına doğru yola çıktı. Babası için adaleti sağlamasına yardım edebilecek tek erkeğin, kurtuluş hareketinin lideri ve Afrika’nın en ikonik sömürgecilik karşıtı filozoflarından ve askeri liderlerinden biri olan Amilcar Cabral olduğuna karar vermişti.

Bay Cabral ve gerilla savaşçıları tarafından kullanılan saklanma yerinde buluşmak için yaptığı üç günlük yürüyüşün karşılığını aldı. Katil zanlısı tutuklandı.

Ama Portekizlilere karşı mücadele daha yeni başlıyordu ve Bayan Gomes, kıtanın en acımasız bağımsızlık savaşlarından birinin içine atıldı.

Rusya-Ukrayna Savaşı Kapsamımız

• Yerde :Ukrayna kısa süre önce uzun menzilli Batı silahlarının yardımıyla savaş stratejisini değiştirdi ve Rusya’nın savaş potansiyelini tüketmek için düşman hatlarının derinlerine saldırdı.
  • Kırım:Ukrayna güçlerinin saldırıları, 2014 yılında Rusya tarafından yasadışı bir şekilde ilhak edilen ve işgal için hayati bir hazırlık alanı haline gelen Karadeniz yarımadasında güvenliği test etti.
  • Gizli Direniş:Ukraynalı gerilla savaşçıları hedefleri tespit ediyor, demiryolu hatlarını sabote ediyor ve Rus güçlerinin sinirlerini bozmaya çalışırken işbirlikçi sayılanları öldürüyor.
  • Yurtdışı Eğitim:İngiltere’de askeri eğitmenler, evlerine geri dönen Ukraynalı askerlere temel savaş alanı becerilerini öğretiyor.
Gine ve Yeşil Burun Adaları’nın Bağımsızlığı için Afrika Partisi’nin veya PAIGC’nin kurucusu Bay Cabral, yüzlerce Gine gencini SSCB’ye eğitim için gönderdiğinde, Bayan Gomes onların arasındaydı. Beş yıl sonra, Rusça bilen yetenekli bir hemşire olarak geri döndüğünde, savaş yoğunlaşmıştı.

Küba’dan yoldaşları ve doktorlarıyla birlikte, geçici kliniklerde uzun günler ön saflarda çalıştı, askerlerin yaralarını sardı ve çapraz ateşte kalan sivillerin hayatlarını kurtardı. Bir keresinde sekiz aylık hamile bir kadının göğsünden şarapnel çekerek hem anneyi hem de çocuğunu kurtardı.

Bayan Gomes, Amilcar Cabral’ın sağında, merkez, Gine-Bissau’nun kurtuluş mücadelesinin lideri, 1964’ten bir fotoğrafta. Kredi… Mário Pinto de Andrade arşivi/Mário Soares ve Maria Barroso Vakfı

En unutulmaz anlarından biri, 1972 yılının bittiği Yeni Yıl Meskene gününde geldi.

O sabah, kutlamak için küçük bir parti beklediğinden, askeri kıyafetler yerine pembe bir elbise giydi. Ana kampından birkaç mil uzakta bir köydeydi ve göğüs enfeksiyonundan iyileşen bir asker arkadaşını getirmesi emredildi.

Ancak sabahın kahvesi açık ateşte kaynamaya başlarken, Bayan Gomes düşman silah seslerini duydu ve ormanın kapağına doğru koştu. “Belki de bu benim öleceğim zamandır,” diye kendi kendine düşündüğünü hatırlıyor. Ama tam o sırada tökezledi ve küçük bir bazuka roketi başının az önce bulunduğu yere yakınlaştı. Yılbaşı partisine gidemedi ama o pusudan sağ çıkmayı başardı.

Güney Afrika doğumlu bir gazeteci olan Stephanie J. Urdang, iki ayını Gine-Bissau’nun kurtuluş savaşının ön saflarından haber yaparak geçirdi ve Bayan Gomes gibi kadınların yaptığı katkılar hakkında “İki Sömürgecilikle Mücadele: Gine-Bissau’da Kadınların Mücadelesi” yazdı. bağımsızlık mücadelesinde.

Bayan Urdang, hemşire, öğretmen ve gıda ve silah nakliyecileri olarak atanan kadınlara, gerilla savaşçılarının kalacak yerleri ve yiyecek yiyecekleri olduğundan emin olmak için güvenildiğini söyledi. Ancak kırsal kesimde halk desteğini toplamadaki rolleri belki daha da önemliydi.

“Köylerdeki insanlar Portekizlilerin onlara ne yaptığını biliyordu. Ekinlerini adil bir fiyata satamadıkları için bunu biliyorlardı, zorla çalıştırma için alındıkları şekilde biliyorlardı,” dedi Bayan Urdang.

“Öyleyse PAIGC gelip bu zalimlerden kurtulmak istediğinde, okulların inşa edildiğini, sağlık merkezlerinin yapıldığını ve insanlar için okuma yazma kampanyalarını gördüklerinde, daha önce orada olmayan bir sürü hizmet sağlandı. — ciddi bir seferberlik vardı,” dedi Bayan Urdang.

Savaş kazanıldıktan sonra, kısmen bu seferberlik sayesinde, Bayan Gomes, 1987’de yerel hastanelerde çalışmak üzere Gine-Bissau’ya dönmeden önce doktorluk eğitimi aldığı Sovyetler Birliği’ne geri döndü.

Bayan Gomes, merkez sağ, Kiev’deki tıp eğitimi sırasında. Gine-Bissau’ya döndüğünde yetenekli bir hemşireydi ve Rusça’yı akıcı bir şekilde konuşabiliyordu.

Ulusal fiziksel rehabilitasyon merkezinin müdürü oldu ve daha sonra Sağlık Bakanlığı için sağlık tesisleri müfettişi olarak çalıştı, hükümet deneyimine bir başlangıç.

Sonra, birkaç yıl önce, tıp bilgisini yeniden ön saflarda kullanmaya karar verdi – bu sefer savaşta değil, siyasette.

2019’da ülkenin güneybatı kırsalında, Parlamento’da bir koltuk için yaptığı kampanya sırasında Bayan Gomes, küçük bir hastaneye düzinelerce yeni yatak teslim etme çabasına nezaret etti. Vatandaşlarının ortalama yaşam beklentisi 58 olan Gine-Bissau’daki korkunç sağlık deva sistemi hakkında bir şeyler yapmaya kararlı olduğunu göstermek istedi.

Bayan Gomes seçimini kazandı, ancak küresel sıralamalarda alt sıralarda yer alan bir sağlık deva sistemini geliştirme çabaları endemik engellerle karşılaştı.

Bağımsızlığından bu yana Gine-Bissau, hem iç çatışmalar hem de dış baskılar arasında yerini bulmak için mücadele etti. Dört darbe oldu ve daha pek çok girişimde bulunuldu.

Suyun, mangrov bataklıklarının ve adaların bu kadar hakim olduğu bu ülkede, vatandaşlar bir yere varabilmek için her zaman gelgitin değişmesini bekliyormuş gibi görünebilir – fiziksel gelgit veya siyasi gelgit.

Bayan Gomes’in Bissau’daki küçük beton evi sürekli bir yıkım ve yeniden inşa halinde. Vatandaşların güvenilmez hastaneler, okullar ve altyapı ile uğraşmak zorunda kaldığı ülkesi de öyle.

Bayan Gomes, başkent Bissau’daki evinde. Bir milletvekili olarak, Gine-Bissau’nun sağlık deva sistemini iyileştirmeye odaklandı. Kredi… The New York Times için Ricci Shryock

Ardından Mayıs ayında, cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embaló, Ulusal Meclis’i feshederek ülkenin siyasi istikrarsızlık döngüsünü derinleştirdi.

Ülkenin sağlık deva sistemini iyileştirmeye çalışan parlamento çalışmaları şu anda beklemede olan Bayan Gomes, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı düşünmek için daha fazla zamana sahip oldu.

Hemşirelik eğitimi, o zamanlar Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan Kiev’deydi ve her iki tarafa da sempati duyduğunu söyledi.

“Gençliğimi Ukrayna’da geçirdim, orada arkadaşlarım var, insanların acı çekmesini istemiyorum. Ukrayna ile Putin arasında bir anlayış olmasını diliyorum” dedi. “Ben bir savaştaydım, savaşın ne olduğunu biliyorum, savaşta acı çekmenin ne olduğunu biliyorum.”

Ancak Gine-Bissau’da hâlâ hayatın bir parçası olan tüm günlük mücadelelere rağmen, zorlu bir mücadele sonucu hâlâ bozulmamış: bağımsızlık.

Ve Kremlin’in bundaki rolü hala minnetle hatırlanıyor ve savaşı haksız bir Rus saldırganlığı eylemi olarak gören pek çok kişiyle aynı fikirde değil.

“Ukrayna, neden NATO’ya katılmak istediler?” Bayan Gomes sordu. “Rusya bunu kabul etmiyor”

NATO, “Sovyetler Birliği’nin düşmanıdır. Biri düşmanımsa ve babama onların evine, düşmanımın evine gideceğimi söylersem, bu iyi mi?”

Gine-Bissau’nun kurtuluş savaşı sırasında kullanılan ve çoğu Sovyetler Birliği tarafından sağlanan silahlar başkentteki bir müzede sergileniyor. Kredi… The New York Times için Ricci Shryock

Rusya’ya verdiği destekte, Gine-Bissau’da ya da aslında bütün bir neslin Sovyet yardımıyla sömürgeci zalimlerden kurtuluşu kazandığı daha geniş bölgede yalnız olmaktan çok uzaktır.

Gine-Bissau’da çeşitli bakanlık görevlerinde bulunmuş eski bir özgürlük savaşçısı olan Manuel dos Santos da desteği konusunda açıktı. “Şu anda taraf tutmak zorunda olsaydım – ve zorunda değilim – ama diyelim ki zorunda kaldım, Rusya’nın her şekilde kışkırtıldığını söyleyebilirim” dedi.

Bissau şehir merkezindeki Ulusal Meclis binasından çok uzakta olmayan Gine-Bissau Ulusal Kurtuluş Müzesi’nde, Sovyet tarafından sağlanan birçok silah sergileniyor.

“Eskiden bir Kalaşnikofum vardı. Portekizlilerin Amerikan silahları vardı” dedi Bay Dos Santos. “Bu kadar basit.”

Yazar Bayan Urdang, “Sovyetler Birliği’nin yaptıklarından dolayı bağlılık duygusunu anlıyorum” dedi. “Ama bu Sovyetler Birliği idi. Rusya şimdi farklı.”

Hangi tarafta olurlarsa olsunlar, Gine-Bissau’daki insanlar savaşın etkilerini ilk elden hissettiler.

Benzin istasyonlarındaki hatlar, yakıt kıtlığının sürücülerin doldurmak için saatlerce beklemek zorunda kaldığı bu baharda en kötüydü. Ancak son zamanlarda, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle otobüs ve taksi fiyatları arttı.

Bayan Gomes, SSCB’yi takdir etmesine rağmen, onun ateizmini benimsemedi. Geçen bir Pazar günü, ibadet ettiği üç evanjelik kilisesinden birine katılmaya hazırlandı.

Oradayken, Gine-Bissau’nun siyasi krizlerinin sona ermesi için dua etmeyi planladı.

Gençliğinden beri ülkesi için savaştığını belirtti. Ama şimdi yapabileceği tek şey gelgitin değişmesini beklemekmiş gibi geliyordu.

“Eski bir kurtuluş savaşçısı olarak acı hissediyorum. Ne için savaştık?” diye sordu. “Gine-Bissau, hükümetsiz, şu anda hiçbir şey yok.”