Aşırılıkçılar ve Aşırı Hava Durumu Arasında Sıkışan Somaliler Kıtlığa Hazırlanıyor

dunyadan

Aktif Üye
Aşırılıkçılar ve Aşırı Hava Durumu Arasında Sıkışan Somaliler Kıtlığa Hazırlanıyor
Güney Somali’deki aç, savaş halindeki Baidoa şehrinden her yöne yayılan paçavra çadırlardan oluşan deniz, yerini El Şebab militanları tarafından kontrol edilen geniş ovalara bırakıyor.

Geçen yılın başından bu yana 165.000’den fazla mülteci, Somali’de son 40 yılın en şiddetli kuraklığının yarattığı tahribattan kaçarak Baidoa’ya akın etti. Bunların arasında ailesi her şeyini kaybetmiş 2 yaşındaki Meryem de vardı.

Kuraklık mahsullerini kuruttu, hayvanlarını aç bıraktı ve mütevazı çiftliklerini uluyan bir toz çanağına dönüştürdü. Güvenliğe ulaşmayı umarak İslamcı kontrol noktalarına göğüs gererek Baidoa’ya beş günlük bir yürüyüşe katlandılar.

Ancak geçenlerde bir öğleden sonra, açlık ve hastalıktan bitkin düşen Meryem öksürmeye ve kusmaya başladı. Meryem’i kucağına alan annesi yardım çağırdı.

Aşırı hava ve aşırılık yanlılarının bir kombinasyonunun ülkeyi on yıldan fazla bir süredir en ciddi insani felakete doğru sürüklediği Somali’de felaket yaklaşıyor. İklim değişikliğiyle bağlantılı beş mevsim başarısız yağmurlar 7,8 milyon Somaliliyi vurdu ve bunların 300.000’i şiddetli açlık çekiyor.

Ancak uzmanlar, tek başına kıtlık yaratmadığını söylüyor – insanları da gerektiriyor. Kitlesel bir yardım çabasının önündeki en büyük engel, intihar bombacıları gönderip zorla çocukları, vergi toplayan ve yardım gruplarının en çok etkilenen bölgelere ulaşmasını engelleyen aşırılık yanlıları El Şebab’ın varlığıdır.

Somalililer, yardım uzmanlarının önümüzdeki haftalarda resmen kıtlık ilan edip etmeyeceğini görmek için bekliyor. Çoğu kişi şimdiden tarihin tekerrür ettiğinden korkuyor: Somali’de yarım milyon insanı öldüren 1992 ve 2011’deki son iki büyük kıtlık da savaşın körüklediği kuraklığın ürünüydü.

Kubbe şeklindeki çadırlar, güney Somali’deki El Şebab militan grubuna bağlı güçlerle çevrili bir şehir olan Baidoa’dan her yöne yayıldı.
Baidoa’da kuraklık kurbanları için bir kamp. Birleşmiş Milletler’e göre, iki yıllık kuraklık Somali’de 7,8 milyon insanı, 2022’nin başındakinin iki katı ve Afrika Boynuzu’nda yaklaşık 21 milyon insanı etkiledi.

Belirlenen açlık seviyeleri, 3 Kasım’da gün batımından hemen önce ölen Maryam için hiçbir şey ifade etmiyor. Kamptaki adamlar, onun kalıntılarını bağışlanan bir kefene sararak sessiz bir geçit töreninde Baidoa’nın kenarındaki küçük bir mezarlığa taşıdı. Yeşil filizli küçük bir dal onun mezarını işaretler.

Annesi Nurtay Nurow, kuraklıktan kaybettiği üçüncü çocuğunun yasını tutarak çadırlarında kaldı.

Ekstrem Hava Durumu Hakkında Daha Fazlasını Okuyun

• Geri Dönüş Kursu: Uzun süredir aşırı su bolluğuyla şekillenen bir ülke olan Hollanda, aniden kuraklıkla karşı karşıya. Nüfusu, güvenliğe giden yolu tasarlamayı umuyor.
  • Kurumak:Geniş erişimi ve güçlü akıntılarıyla tanınan Mississippi Nehri, on yıllardır görülmemiş seviyelere ulaştı, nakliye yollarını tıkadı ve içme suyu kaynaklarını tehlikeye attı.
  • Duman Kirliliği:Yeni araştırmaya göre, orman yangınlarından çıkan duman son on yılda kötüleşti ve Batı hava kalitesinde Temiz Hava Yasası kapsamında yapılan onlarca yıllık iyileştirmeleri potansiyel olarak tersine çevirdi.
“Kendimi çok çaresiz hissettim,” dedi ertesi gün, teslim olmuş ama gözleri kurumuş, kalan iki oğlu sessizce yanında oturuyordu.

Somali hükümetinin kuraklığı ulusal acil durum ilan etmesinden bu yana bir yıl geçti, ancak yardım görevlileri krizin artık kritik olduğunu söylüyor. Ortalama olarak her dakika, ağır derecede yetersiz beslenmiş bir çocuk tedavi için bir sağlık kuruluşuna yatırılmaktadır. Hastane koğuşları, zayıfları avlayan kızamık, zatürree ve diğer hastalıklardan mustarip, aç çocuklarla doluyor.

En az 1,1 milyon insan, Baidoa çevresindekiler gibi kalabalık, kirli kamplar için evlerini terk etti. BM, acil durum gıda, su ve barınak için ek 1 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söylüyor.

UNICEF sözcüsü James Elder, acilen harekete geçilmediği takdirde 2023 ortasına kadar en az 500.000 çocuğun ölüm riskiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Kenya ve Etiyopya da Afrika Boynuzu’ndaki 21 milyon insanı uçurumun eşiğine getiren iki yıllık amansız kuraklığın kurbanları. Ancak durum, faktörlerin amansız bir şekilde bir araya gelmesinin bir krizi bir felakete dönüştürdüğü Somali’de en vahim.

Bilim adamları, daha uzun ve daha sık görülen kuraklıkların, neredeyse hiçbir şey salmayan Somali’den çok daha zengin ülkelerin emisyonlarının neden olduğu iklim değişikliğinin bir ürünü olduğunu söylüyor. Dünya Bankası’na göre 2019’da Somali 690 kiloton karbon emisyonu üretti – 4,8 milyon kiloton üreten ABD’nin 1/7.000’i kadar.

Bir eşek arabası, güney Somali’deki Baidoa’daki kuraklıktan kaçan insanların barındığı bir kampa su getiriyor. Mahalle sakinleri konteynerleri kaptı ve ortaya çıkar çıkmaz arabaya koştu.
Gönüllü bir öğretmen olan Leila Abdulrahman Ali, ülkenin iki yıllık kuraklığı nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan çocuklar için Baidoa’da bir sınıfa liderlik ediyor. Ali Hanım yakınlardaki bir çadırda yaşıyor.

Soyut ya da yenilmez görünen düşman güçler arasında sıkışıp kalan Somalililer yardım için bağırıyor.

World Vision tarafından finanse edilen Baidoa’daki bir beslenme merkezinde bir yardım görevlisi olan Ali Işık Mohamed, “Bu çocuklar ihtiyaç duyduklarını almazlarsa ölecekler” dedi. Etrafındaki kadınlar, aç bebekleri canlandıran fıstık ezmesi poşetlerini toplamak için şallarını uzattılar.

“Yiyecek, su, her şeyde kıtlık var” dedi.

Önceden Somali’nin ekmek sepeti olarak bilinen Baidoa’nın kıtlıkla onlarca yıllık bir ilişkisi var. 1992’de, kasaba nüfusunun üçte biri, şiddetli bir iç savaşla birlikte başarısız hasatlar nedeniyle üç aydan fazla bir süre boyunca açlıktan öldüğünde, ölülerin iskelet bedenleri sokakları doldurmuştu. Kıtlığın zirvesinde her gün 15 çocuk ölüyordu.

Trajedi, Amerikan askerinin Somali’ye talihsiz bir şekilde konuşlandırılmasına ve “harika, harika bir merhamet misyonunu” selamlayan ve Somalilileri “zor durumda” bırakmayacağına yemin eden Başkan George HW Bush’un 1993’te Baidoa’yı ziyaret etmesine yol açtı.

Ancak bir yıl sonra Amerikalılar, Somalili savaşçıların başkent Mogadişu’da iki Amerikan helikopterini düşürdüğü rezil “Kara Şahin Düştü” olayının ardından geri çekildi.

Milyarlarca dolarlık insani yardım ve askeri destek de dahil olmak üzere Somali’de onlarca yıldır devam eden uluslararası müdahaleler, ülkeyi istikrara kavuşturmayı başaramadı. Bu yıl Hasan Şeyh Mahmud’un cumhurbaşkanı seçilmesi, El Şebab’ın geri çekilebileceğine dair yeni umutlar besledi. Ancak militanlar, 29 Ekim’de beş yılın en ölümcül saldırısıyla misilleme yaptılar: Mogadişu’da 100’den fazla kişinin ölümüne neden olan çifte bombalı araç patlaması.

Güney Somali’deki Baidoa’nın eteklerinde kavrulmuş tarım arazisi. Önceki kuraklıklar 1992 ve 2011’de kıtlığa yol açmıştı.
Nurtay Nurow, 3 Kasım’da Baidoa’daki bir kampta hayatını kaybeden 2 yaşındaki kızı Meryem’in yasını tuttu. Daha önce iki çocuğunu kuraklık nedeniyle kaybetmiş olan Nurow Hanım, kalan iki oğluyla birlikte oturdu.

Hükümetin 2012’de El Şebab’tan geri aldığı Baidoa, açlıktan ölmek üzere olan ve korkanlar için bir cankurtaran halatı haline geldi. BM, Nisan 2021 ile 22 Temmuz arasında 165.000 kişinin şehre akın ettiğini ve bunun da yaklaşık 430.000 olan mevcut mülteci nüfusuna eklendiğini söyledi. BM yetkilileri, Temmuz ayından bu yana henüz doğrulanmamış olan varışların sayısının on binlerce olduğunu söylüyor.

Baidoa’nın çökmekte olan sokakları, savaş zamanı Bağdat veya Kabil’i andıran bariyerler ve patlama duvarlarından oluşan bir labirenttir. Yardım görevlileri, silahlı muhafızlar tarafından korunan zırhlı araçlarda seyahat ediyor.

Al Shabab’ın etkisi şehir sınırlarının birkaç kilometre yakınında başlıyor, bu nedenle yabancıların yardım kamplarında veya beslenme merkezlerinde 45 dakikadan fazla oyalanmaları caydırılıyor.

Yollar çok tehlikeli olduğu için uçakla geldik ve güvenlik nedeniyle genellikle saat 15.00’te otelimize dönüyorduk.

Kamplarda, yeni gelenler ıssız manzaralar boyunca üzücü yolculukları anlattı. 75 yaşındaki Isaq Hassano, kişisel geçiş ücretini sıraladı – önce köylerinde ölen oğlu; daha sonra Baidoa’ya 10 günlük bir yürüyüş sırasında doğum sırasında kan kaybından ölen oğlunun karısı; sonra kampa ulaştıktan sonra ölen yeni doğmuş bir çocuk; ve son olarak, birkaç ay önce açlıktan ölen 3 yaşındaki Nimo.

Bay Hassano, eşinin Baidoa şehrinde dilenerek desteklediği yetimlerle ilgilenmeye başladığını söyledi.

Bir tercüman aracılığıyla bana “Bir şeye ihtiyacımız var,” dedi. “Biraz çaba göster.”

21 yaşındaki Habiba Adam, bir kampta dünyaya gelen ve ancak üç kilo ağırlığındaki 8 haftalık kızı Fatima’yı emzirmeye çalışıyor.
Afrika Boynuzu’nda 21 milyon insanı etkileyen kuraklığın yol açtığı yıkımdan kaçmak için annesi Baidoa’ya kaçan ölü doğmuş bir bebeğin sarılı bedeni.

İnsani acil durumları sınıflandıran ve IPC olarak bilinen bir grup yardım uzmanı, kıtlık kelimesini kullanırken dikkatli davranıyor. Şimdiye kadar, bazı yardım görevlileri bu bulguya özel olarak itiraz etse de, Somali’deki hiçbir bölgenin tamamının bu eşiği geçmediğini buldular. Son on yılda sadece iki kriz yaşandı: 2011’de Somali ve 2017’de Güney Sudan’ın bazı bölgeleri.

Bir sonraki IPC değerlendirmesinin Kasım ayı sonuna kadar yapılması bekleniyor. Birkaç yardım yetkilisi ve üst düzey bir diplomat, Baidoa çevresi de dahil olmak üzere birçok bölgede olası bir kıtlık ilanını beklediklerini söyledi.

Kuşkusuz, 2011’e kıyasla uluslararası müdahale daha hızlı ve daha organize oldu; World Vision gibi yardım grupları, El Şebab’ın artık kontrolde olmadığı Baidoa gibi kasabalarda on yıllık bir deneyimden yararlandı. Bir USAID sözcüsü, ABD’nin bu yıl Somali’ye 870 milyon dolarlık insani yardım verdiğini söyledi – diğer bağışçılardan çok daha fazla.

Yine de, patlayan kriz hızla bu çabaları geride bırakıyor. Kuraklıktan etkilenen yaklaşık 900.000 Somalili, yardıma erişimi olmayan El Şebab’ın kontrolündeki bölgelerde yaşıyor. Birçoğunun evlerinde veya yol kenarında öldüğüne inanılıyor. Aşırı kalabalık kamplarda yiyecek kıtlığı ve sanitasyonun zayıf olması, zayıfları hastalığa karşı savunmasız bırakıyor. Birkaç hafta önce Baidoa’da kısa bir yağmur yağana kadar, bir tanker su 100 dolardı.

Baidoa’daki Bay Bölge Hastanesinde Ahado Abdullahi, hasta kızını bir kolunda, diğerinde ise hırpalanmış bir cep telefonunu tutuyordu. Elastik bir bantla bir arada tutulan Çinli bir model olan telefonu 4 dolara satın aldığını söyledi. Kuraklık ücra bir köyde ailesinin altı ineğini ve sekiz keçisini öldürdükten sonra, Mogadişu’daki bir akrabasından aylık 10 dolarlık havale almak için telefona güvendi.

Ancak, beş kişiyi doyurmaya yetecek kadar büyük bir kase pirincin fiyatının kuraklık sırasında dört katına çıkarak 60 sente çıktığını söyledi. Sonra akrabası zor günler geçirdi ve ödemeler durdu. En son Temmuz ayında olmak üzere dört çocuğu öldü.

Bir kız ve yeğeni, Baidoa’nın kenarında çubuk ve paçavralardan çadır kuruyor.
World Vision ve Save the Children tarafından yönetilen Baidoa’daki bir beslenme merkezine gıda yardımı için kayıt yaptıran kadınlar ve yetersiz beslenen bebekler.

Şimdi Bayan Abdullahi, açlık belirtisi olarak parmaklarını emen ve hastanede sekiz gün kaldıktan sonra sadece 100 gram (yaklaşık üç buçuk ons) olan 1 yaşındaki kızı Aslı’yı emzirdi. kabul edildiğinden daha fazla.

Somali’nin sefaletini sürdüren güçler azalmıyor. Meteorologlar geçtiğimiz günlerde, model tahminlerinin Mart ayında başlayacak bir sonraki yağmur mevsiminin de başarısız olabileceği ve art arda altıncı kuraklık sezonunu beraberinde getirebileceği konusunda uyardılar.

Orta Somali’de hükümet yanlısı milislerin son zamanlarda elde ettiği bazı kazanımlara rağmen, El Şebab, kendi savaşçıları da kuraklıktan zarar görse bile zorlu olmaya devam ediyor.

Bay Regional Hospital’da doktorlar, birkaç hastanın El Şebab savaşçılarının eşleri veya kızları olduğunu belirledi. Bir doktor, ailelerindeki erkekler durumu zorlaştırsa da devayı hak ettiler. Ancak yakındaki yataklarda başka kadınlar aşırılık yanlılarının gaddarlığını anlattı.

Bir kadın, bir Şebab savaşçısıyla zorla evlendirilmemek için evinden kaçtığını söyledi. Bir diğeri, militanların diğerlerinin bölgelerinden kaçmasına yardım ettiği için erkek kardeşini vurarak öldürdüğünü söyledi. Diğerleri hiçbir şey söylemedi. Bir kampta bir adam, karısı militanların tacizlerini anlatmaya başlayınca onu susturdu.

“İnsanlar dinliyor,” dedi yumuşak bir sesle. “Sessiz olun.”

Bir yıl önce 250 olan her gün yaklaşık 800 hastayı tedavi eden Baidoa’daki Bay Bölge Hastanesinde bir anne ve çocuğu.